Polská vláda ustála hlasování o důvěře, přesto je její osud ve hvězdách

Varšava - Polská vláda premiérky Beaty Szydlové dnes zvládla hlasování parlamentu o vyslovení nedůvěry. Přesto je její budoucnost nejasná, protože vedení její vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) připravuje změny v kabinetu.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Strana Právo a spravedlnost (PiS)

V Sejmu, která má 460 křesel, vládu podpořilo 239 poslanců, zatímco pro vyslovení nedůvěry jich hlasovalo jen 168 a 17 se hlasování zdrželo. Návrh předložila hlavní opoziční strana Občanská platforma (PO), která současné vedení obviňuje z poškozování dobrého jména země novými zákony, jež jsou protidemokratické a vzdalují Polsko od Evropské unie.

Již delší dobu se ve veřejnosti spekuluje o možných změnách ve vládě, jejichž součástí by mohl být i odchod Szydlové. Sama premiérka v říjnu chystané přesuny ve svém kabinetu potvrdila, tehdy ale popřela spekulace, že by se měly týkat jí.

V úterý však polská média informovala, že Kaczyński hodlá změnu v čele vlády prosadit. Szydlovou by prý podle jeho představy měl nahradit dosavadní vicepremiér a ministr financí a rozvoje Mateusz Morawiecki. Rozhlasová stanice RMF FM uvedla, že výměny ve vládě by se měly uskutečnit možná již příští týden, nejpozději však do Vánoc.

I když si vláda Szydlové vede v průzkumech názoru veřejnosti dobře, Kaczyński je zřejmě přesvědčený, že změna je nutná. Podle některých názorů by Morawiecki, bývalý mezinárodní bankéř se znalostí cizích jazyků, byl pro Polsko v době sílícího napětí s Evropskou unií lepší volbou než Szydlová.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Seehofer obhájil post předsedy Křesťanskosociální unie (CSU)

16.12.2017 12:46 Berlín - Bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) si dnes do svého čela znovu zvolila Horsta…

Kdo podporuje teroristy? Zbraně IS mají podivný původ

16.12.2017 12:01 Aktualizováno Londýn - Zbraně pocházející z východní a střední Evropy tvoří třetinu arzenálu teroristické…

Seehofer si pochvaluje usmíření mezi Českem a Bavorskem

16.12.2017 11:51 Berlín - Končící bavorský premiér Horst Seehofer dnes jako jeden z úspěchů posledních let vyzdvihl…

Dohra devět let staré kauzy? Číňané vykupují mléko pro kojence

16.12.2017 11:05 Kodaň - Čínští turisté vykupují kodaňské obchody s organickým mlékem pro kojence. Některé prodejny…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama