SPD si do čela znovu svolila Schulze, sjezd schválil i rozhovory o vládě s CDU/CSU

Berlín - Sjezd sociálních demokratů v Berlíně dnes jasnou většinou rozhodl o tom, že sociální demokracie (SPD) zahájí rozhovory o vládě s konzervativní unií CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové. Ještě donedávna přitom sociální demokraté vyjednávání o nové vládě zcela odmítali a po nejhorším poválečném volebním výsledku se chtěli stáhnout do opozice. 

Přidejte svůj názor 1 komentář

Merkelová v televizní debatě se Schulzem (3.9.2017).

Výsledkem rozhovorů s CDU/CSU podle sociálních demokratů nemusí být nutně pokračování velké koalice, ve hře jsou i menšinová vláda, nebo předčasné volby. Postoj SPD se postupně změnil, když zkrachovaly rozhovory o vládě mezi CDU/CSU, svobodnými demokraty (FDP) a Zelenými. Žádná jiná reálná možnost na vytvoření většinové vlády než velká koalice totiž nyní v parlamentu není.

„Nemusíme vládnout za každou cenu, ale také nemůžeme za každou cenu nechtít vládnout," prohlásil dnes předseda SPD Schulz, podle něhož bude rozhodující, co se sociálním demokratům v rozhovorech podaří prosadit. Zároveň znovu zopakoval, že jeho strana chce k rozhovorům přistoupit tak, že jejich výsledek není předem daný, a nemusí tedy vyústit v další pokračování velké koalice.

Právě toho se řada sociálních demokratů obává, což bylo patrné i v dnešní mnohahodinové debatě. Jsou totiž přesvědčeni, že působení ve velké koalici pod vedením kancléřky Merkelové jejich stranu dlouhodobě oslabuje, a naopak posiluje strany na okraji politického spektra. Jako důkaz jim slouží i výsledek zářijových parlamentních voleb, v nichž strana po čtyřech letech vlády s CDU/CSU získala jen 20,5 procenta hlasů.

Schulz se dnes spolustraníkům za svůj podíl na tomto výsledku omluvil a slíbil obnovu strany. Na 600 delegátů jej pak večer znovu zvolilo do čela SPD. Schulz získal 81,9 procenta hlasů. Ještě na jaře, kdy byl velkou nadějí sociálních demokratů, přitom dostal procent 100.

Jednání má začít v příštím týdnu. Případné sondovací rozhovory by se ale zřejmě rozběhly až v lednu, a po nich by pak následovalo jednání o konkrétní podobě koaliční smlouvy. Tyto kroky by straníci průběžně museli schválit, o sjednané koaliční smlouvě by nakonec v referendu rozhodovali všichni sociální demokraté. Vzhledem ke složitosti tohoto procesu se neočekává, že by případná velká koalice mohla vzniknout dříve než v únoru nebo v březnu.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Varování z USA: Kaczyński se chová jako Putin, v Polsku nastala…

13.12.2017 00:01 NÁZOR - O generaci zpět Polsko vedlo boj za nahrazení totality ve střední Evropě liberální…

Konec fosilních paliv? Klimatická konference představila nové projekty

12.12.2017 22:03 Paříž - Na dnešní mezinárodní klimatické konferenci v Paříži byly představeny nové závazky, které…

Za problémy uprchlíků mohou Evropani, zuří Amnesty

12.12.2017 21:41 Aktualizováno Tripolis – Amnesty International se dnes výrazně pustila do kritiky Evropské unie, když blok…

Kvóty na uprchlíky? Akorát dělí země EU, přiznal Tusk. Rodí se plán s…

12.12.2017 20:56 Aktualizováno Brusel - Šéfové států a vlád EU budou ve čtvrtek debatovat mimo jiné o migraci, s konkrétními…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama