Rošáda v Polsku: Szydlová jako premiérka končí, novým šéfem polské vlády bude Morawiecki

Varšava - Dosavadní premiérka Beata Szydlová končí v čele polské vlády končí, nahradí ji dosavadní vicepremiér a ministr financí Mateusz Morawiecki. Szydlová dnes paradoxně ustála hlasování o důvěře, které vyvolali poslanci menšinové opozice. V obou komorách parlamentu má PiS spolehlivou většinu.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Beata Szydlová, strana Právo a spravedlnost

O konci Szydlové informoval mluvčí vládní strany Právo a spravedlnost, jejíž politické špičky a následně i poslanecký klub se dnes sešly ve Varšavě, aby projednaly změny ve vládě. "Paní premiérka podala demisi, kterou politický výbor přijal," řekla mluvčí Beata Mazureková. Na premiéra výbor navrhl Morawieckého.

Mluvčí dodala, že podle špiček PiS má Szydlová nadále plnit "důležitou funkci ve vládě". Podle dosud nepotvrzených informací médií má zůstat ve vládě jako její místopředsedkyně.

Rekonstrukci kabinetu podle televize TVN 24 vysvětlila tím, že mezinárodní a domácí situace stavějí "trošku jiné výzvy", což vyžaduje "změny nejen ministrů, ale i vedení vlády".

Podle televize by Morawiecki mohl být pověřen funkcí v pátek, aby nová vláda byla jmenována příští týden v úterý. Další změny ve vládě se mají podle serveru Onet.pl odehrát až příští měsíc.

Před sídlem parlamentu a před centrálou PiS demonstrovalo několik stovek přívrženců opozice, kteří se domáhali zachování nezávislosti soudů a skandovali hesla typu "Chceme právo a spravedlnost!" Na místě došlo i k potyčkám s policií, uvedl deník Gazeta Wyborcza. 

Morawiecki byl v listopadu 2015 jmenován vicepremiérem a ministrem pro ekonomický rozvoj ve vládě Beaty Szydlové jako nezávislý. V březnu 2016 vstoupil do strany Právo a spravedlnost (PiS). Ministrem financí se stal v září 2016.

Morawiecki, který je považován za jednoho z nejschopnějších polských ministrů a je mu přičítána část zásluh za rostoucí polskou ekonomiku, předložil ambiciózní plán "zodpovědného rozvoje", známý též jako Morawieckého plán, určený k nastartování ekonomického rozvoje a získání finančních zdrojů pro velkorysé plány vlády v oblasti sociální politiky.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Varování z USA: Kaczyński se chová jako Putin, v Polsku nastala…

13.12.2017 00:01 NÁZOR - O generaci zpět Polsko vedlo boj za nahrazení totality ve střední Evropě liberální…

Konec fosilních paliv? Klimatická konference představila nové projekty

12.12.2017 22:03 Paříž - Na dnešní mezinárodní klimatické konferenci v Paříži byly představeny nové závazky, které…

Za problémy uprchlíků mohou Evropani, zuří Amnesty

12.12.2017 21:41 Aktualizováno Tripolis – Amnesty International se dnes výrazně pustila do kritiky Evropské unie, když blok…

Kvóty na uprchlíky? Akorát dělí země EU, přiznal Tusk. Rodí se plán s…

12.12.2017 20:56 Aktualizováno Brusel - Šéfové států a vlád EU budou ve čtvrtek debatovat mimo jiné o migraci, s konkrétními…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama