Duda přijal demisi Szydlové, Polsko má nového premiéra

Varšava – V čele polské vlády dnes došlo k výměně. Prezident Andrzej Duda dnes přijal demisi premiérky Beaty Szydlové a vzápětí pověřil touto funkcí dosavadního ministra financí Mateusze Morawieckého. 

Přidejte svůj názor

Mateusz Morawiecki

Hlasování o důvěře v nový kabinet je podle televize TVN 24 naplánováno na úterý příští týden. PiS má v polském parlamentu spolehlivou většinu, a tak se předpokládá hladké schválení nové vlády.

Na změně se domluvily špičky vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) ještě ve čtvrtek večer. Szydlová by měla zůstat v Morawieckého vládě jako vicepremiérka a bude mít na starosti sociální záležitosti. Otázkou jsou podle médií další personální změny, spekuluje se například o odchodu dosavadního ministra zahraničí Witolda Waszczykowského.

Nový kabinet má mít "téměř stejné složení" jako dosavadní vláda, řekl Morawiecki televizi Trwam. Nový premiér hodlá klást důraz na hospodářský růst i posílení mezinárodního postavení Polska, a to včetně "odlepení různých velice křivdících a nespravedlivých nálepek".

Jako "vydírání" a "velmi ošklivé hrozby" odmítl varování, že kvůli odmítání uprchlíků by Polsko mohlo přijít o peníze z Evropské unie. "Polsko je velmi hrdý, důležitý a velký národ a nepřipustíme takové vydírání. Vůbec si takovou myšlenku nepřipouštíme," prohlásil. K žalobě Evropské komise, podané na Česko, Maďarsko a Polsko kvůli nepřebírání přerozdělovaných uprchlíků z přetížené Itálie a Řecka, poznamenal, že komise opomíjí, kolik uprchlíků z válčící Ukrajiny přijalo Polsko, přestože tento krok pomohl uvolnit napětí na východě EU.

Mluvčí PiS Beata Mazureková výměnu odůvodnila tím, že mezinárodní a domácí situace představují „trošku jiné výzvy", což vyžaduje „změny nejen ministrů, ale i vedení vlády". O jaké výzvy jde, nevysvětlila.

Strana se však chystá na nadcházející sérii voleb: příští rok se uskuteční místní volby, v roce 2019 parlamentní a v roce 2020 prezidentské. Sázka na Morawieckého může podle serveru Dziennik.pl znamenat, že PiS, sázející za Szydlové hlavně na chudší vrstvy, se bude snažit získat i voliče politického středu. A bývalý úspěšný bankéř Morawiecki, ovládající cizí jazyky, "bude lepším partnerem pro ostatní lídry EU než Szydlová", poznamenal server Politico.

Opoziční politici před novináři vyjadřují soucit s ponížením Szydlové, která podle nich musela odejít, protože s jejím jménem se spojují kontroverzní změny a údajné porušování ústavy.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útoky, napadání, vraždy. Jsou uprchlíci kriminálníci? Nová čísla ukazují,…

22.04.2018 19:21 Berlín - Podle německého ministra vnitra Horsta Seehofera, klesla vloni kriminalita v Německu o 9…

Oslava Hitlerových narozenin v Německu se obešla bez násilí

22.04.2018 17:55 Berlín - Východoněmecká obec Ostritz má za sebou původně dvoudenní festival, na který v pátek a v…

Německou SPD povede Andrea Nahlesová

22.04.2018 16:59 Aktualizováno Berlín - Německá sociální demokracie si dnes do svého čela poprvé ve 155leté historii zvolila ženu.…

Macron vyzval USA, aby pokračovaly v dohodě s Íránem

22.04.2018 16:58 Paříž/Washington - Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes řekl, že nemá žádný "plán B" pro…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama