Erdogan navštívil tureckou menšinu v Řecku, vítaly ho stovky lidí

Komotini (Řecko) - Tureckou komunitu v Komotini v severovýchodním Řecku, které v minulosti patřilo k Osmanské říši, dnes navštívil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Erdogan je prvním tureckým prezidentem, který Řecko za posledních 65 let navštívil.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Recep Tayyip Erdoğan

Ve čtvrtek Erdogan své hostitele popudil tvrzením, že Atény 130.000 příslušníků muslimské menšiny diskriminují, napsala dnes agentura Reuters.

"Učinili jsme velmi důležitá rozhodnutí, abychom uspokojili potřeby etnických Řeků, kteří jsou tureckými občany. Máme tedy právo očekávat, že se Řecko zachová stejně," prohlásil Erdogan před davem shromážděným u místní školy. Ankara často kritizuje Atény, že místní muslimské duchovní - známé jako muftíové - dosazují místo toho, aby uznaly ty, jež si zvolí místní obyvatelstvo.

Jednání s řeckým prezidentem Prokopisem Pavlopulosem ve čtvrtek poznamenal spor o mírovou smlouvu z Lausanne z roku 1923, která ustanovila budoucí vztahy obou zemí po vzájemném vojenském konfliktu.

Pavlopulos svému tureckému protějšku řekl, že smlouva "nepotřebuje revizi nebo aktualizaci". "Platí taková, jaká je," dodal s tím, že smlouva neposkytuje prostor pro územní spory a jasně stanovuje status muslimské menšiny v Řecku.

V Komotini přišly Erdogana přivítat stovky lidí. Jeho pobočníci nesli pytle, z nichž turecký prezident rozdával dětem hračky. Někteří lidé z davu, jímž si Erdogan razil cestu, provolávali "Vůdce". Akce se odehrála před tamní mešitou, na okolních budovách byli rozmístěni řečtí odstřelovači.

"Erdogan je v místní muslimské komunitě nesmírně oblíbený. Je to obyčejný muž a má blízko k lidem," řekl agentuře Reuters 57letý zemědělec Ahmet Hoca. "Co odpovíte, když se vás někdo zeptá, jestli máte raději svou matku, nebo svého otce? Máte rádi oba," komentuje pozici menšiny mezi Řeckem a Tureckem jeden z místních, 64letý Hussein Kara.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

U Norimberka bouralo auto s Čechy. Jedna žena zemřela, čtyři lidé byli…

25.04.2018 22:00 Norimberk - Při srážce českého vozu s nákladním autem na dálnici u Norimberka zemřela dnes…

EU chce posílit vztahy se Srbskem a dalšími zeměmi západního Balkánu, říká…

25.04.2018 21:19 Bělehrad - Evropská unie chce dál posílit ekonomické i další vztahy se Srbskem a dalšími zeměmi…

Separatistická organizace ETA odevzdala francouzské justici zbraně a munici

25.04.2018 21:06 Bayonne - Separatistická organizace Baskicko a jeho svoboda (ETA) dnes francouzské justici předala…

Morawiecki a Pellegrini se shodli v pohledu na peníze z EU

25.04.2018 20:16 Aktualizováno Varšava - Polsko a Slovensko mají prakticky shodné názory na budoucnost kohezních fondů (fondů…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama