Drancování Katalánska? Mela před muzeem, lidé odmítají převoz uměleckých děl

Lleida - Před muzeem v katalánském městě Lleida se dnes protestovalo proti převozu čtyř desítek uměleckých předmětů mimo Katalánsko. Za chybu označili stěhování děl do Aragonie nejen separatisté, ale i šéf katalánských socialistů Miquel Iceta.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Katalánsko, ilustrační foto

Lidé, kteří se dnes už před úsvitem shromáždili u muzea v Lleidě, křičeli hesla jako "Pryč s okupací" nebo "Ruce pryč, tohle je loupež". Převoz uměleckých děl se má uskutečnit na základě dva roky starého rozhodnutí, s nímž ale katalánské úřady nesouhlasí. Někteří místní politici využili akci ke kampani před regionálními volbami, které se v Katalánsku konají za necelé dva týdny.

"V noci a s ozbrojeným doprovodem, jako vždy, využili státního převratu, aby drancovali Katalánsko. Tohle je model, který podporují strany Ciudadanos, katalánští socialisté a lidovci," napsal dnes na svém twitteru Madridem sesazený katalánský premiér Carles Puigdemont.

Podle Iceta by se mělo počkat na skončení soudního řízení. Dnešní lhůtu pro převoz děl stanovil aragonský soud první instance minulý měsíc, Katalánsko má ale stále možnost se odvolat. Podle deníku El País tak může učinit do 4. ledna.

Katalánská vláda ale nyní odvolání oficiálně nemůže podat, protože její pravomoci převzal koncem října Madrid. Španělský ministr kultury Íňigo Méndez de Vigo, pod něhož nyní spadá katalánské ministerstvo kultury, už prohlásil, že se odvolávat nebude a že díla mají být vrácena do Aragonie.

zdroj: YouTube

Kauza se týká celkem 97 uměleckých předmětů, které v 80. a 90. letech minulého století prodaly jeptišky ze sigenského kláštera Katalánsku, jehož vláda za ně zaplatila v přepočtu asi 630.000 eur (asi 16,4 milionu).

Aragonský soud ale prodej v roce 2015 zrušil s tím, že je neplatný, protože o něm nebyla tehdy informována španělská ani aragonská vláda. Asi padesátka předmětů, která byla v Katalánském národním uměleckém muzeu v Barceloně, se do Aragonie vrátila loni.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nová kapitola migrační krize? Problémy se přesouvají do další evropské země

20.01.2018 21:14 Aktualizováno Madrid - Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex) varuje, že počet přistěhovalců…

Merkelová přivítala plány na setkání zástupců EU a Turecka

20.01.2018 20:56 Sofia - Německá kancléřka Angela Merkelová dnes při návštěvě Sofie uvítala plán Bulharska na…

Francie truchlí: Zemřel jeden z nejslavnějších šéfkuchařů světa, bylo mu…

20.01.2018 17:36 Aktualizováno Paříž - Ve věku 91 let zemřel Francouz Paul Bocuse, jeden z nejznámějších šéfkuchařů světa. Stál u…

Farage byl zapojen do skandálu kolem Trumpa a ovlivňování voleb? Prý…

20.01.2018 17:29 Londýn – Někdejší šéf protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage se…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama