Další ohrožení justice v Evropě? Rumunsko přijalo kontroverzní zákon

Bukurešť - Kontroverzní legislativu, která může ohrozit nezávislost soudů a podkopat boj s korupcí, dnes podpořila dolní komora rumunského parlamentu, která je ovládaná vládnoucími sociálními demokraty. Evropská komise ve své hodnotící zprávě z 15. listopadu uvedla, že justiční reforma v Rumunsku letos stagnovala a že trvalým zdrojem znepokojení zůstává ohrožení nezávislosti justice.

Přidejte svůj názor

Rumunsko, ilustrační foto

Podle kritiků může nový zákon ohrozit nezávislost soudů a podkopat boj s korupcí. Proti navrženému právnímu předpisu demonstrovaly v uplynulých týdnech v řadě měst tisíce lidí, naposledy v neděli.

Poslanci zákon schválili 179 hlasy pro; proti hlasovalo 90 zákonodárců. O předloze, která podle mínění Evropské komise, ale i veřejnosti či samotných soudců podřídí soudní systém politické kontrole, se v 329členné Poslanecké sněmovně debatovalo od poloviny listopadu.

Problematické je především omezení pravomoci protikorupční prokuratury, která je velmi aktivní při vyšetřování vysoce postavených politických a státních činitelů a řadu jich už pohnala před soud. Nelíbí se ani úpravy, jež se týkají justiční inspekce, která dohlíží na počínání soudců. Mění se rovněž jmenování vedoucích prokurátorů, přičemž bylo zrušeno právo prezidenta vetovat kandidáty na tyto funkce. Navíc z definice činnosti prokurátorů bylo vypuštěno slovo "nezávislá".

Návrh zákona, o kterém bude ještě hlasovat horní komora parlamentu, Senát, kromě toho ukládá ministerstvu financí povinnost požadovat náhradu za škody způsobené chybou soudů od soudců, nikoli je hradit ze státních fondů. To by podle expertů mohlo nežádoucím způsobem ovlivnit rozhodování soudců.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dánský konstruktér vraždu novinářky plánoval. Před smrtí ji mučil pilou a…

23.01.2018 16:45 Kodaň - Dánský konstruktér Peter Madsen (47) podle státního zastupitelství vraždu švédské novinářky…

V centru Londýna evakuovali 1450 lidí, vypukla panika

23.01.2018 15:32 Aktualizováno Londýn - V centru Londýna byly dnes celé dopoledne kvůli úniku plynu z potrubí uzavřeny železniční…

Školák v Německu ubodal svého spolužáka

23.01.2018 14:10 Aktualizováno Dortmund - Ve škole v západoněmeckém městě Lünen dnes 15letý školák ubodal 14letého spolužáka. Oběť…

Babiš se zúčastní mnichovské konference, rád by pronesl projev

23.01.2018 13:34 Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní mnichovské bezpečnostní konference, která se v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama