Další ohrožení justice v Evropě? Rumunsko přijalo kontroverzní zákon

Bukurešť - Kontroverzní legislativu, která může ohrozit nezávislost soudů a podkopat boj s korupcí, dnes podpořila dolní komora rumunského parlamentu, která je ovládaná vládnoucími sociálními demokraty. Evropská komise ve své hodnotící zprávě z 15. listopadu uvedla, že justiční reforma v Rumunsku letos stagnovala a že trvalým zdrojem znepokojení zůstává ohrožení nezávislosti justice.

Přidejte svůj názor

Rumunsko, ilustrační foto

Podle kritiků může nový zákon ohrozit nezávislost soudů a podkopat boj s korupcí. Proti navrženému právnímu předpisu demonstrovaly v uplynulých týdnech v řadě měst tisíce lidí, naposledy v neděli.

Poslanci zákon schválili 179 hlasy pro; proti hlasovalo 90 zákonodárců. O předloze, která podle mínění Evropské komise, ale i veřejnosti či samotných soudců podřídí soudní systém politické kontrole, se v 329členné Poslanecké sněmovně debatovalo od poloviny listopadu.

Problematické je především omezení pravomoci protikorupční prokuratury, která je velmi aktivní při vyšetřování vysoce postavených politických a státních činitelů a řadu jich už pohnala před soud. Nelíbí se ani úpravy, jež se týkají justiční inspekce, která dohlíží na počínání soudců. Mění se rovněž jmenování vedoucích prokurátorů, přičemž bylo zrušeno právo prezidenta vetovat kandidáty na tyto funkce. Navíc z definice činnosti prokurátorů bylo vypuštěno slovo "nezávislá".

Návrh zákona, o kterém bude ještě hlasovat horní komora parlamentu, Senát, kromě toho ukládá ministerstvu financí povinnost požadovat náhradu za škody způsobené chybou soudů od soudců, nikoli je hradit ze státních fondů. To by podle expertů mohlo nežádoucím způsobem ovlivnit rozhodování soudců.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útoky, napadání, vraždy. Jsou uprchlíci kriminálníci? Nová čísla ukazují,…

22.04.2018 19:21 Berlín - Podle německého ministra vnitra Horsta Seehofera, klesla vloni kriminalita v Německu o 9…

Oslava Hitlerových narozenin v Německu se obešla bez násilí

22.04.2018 17:55 Berlín - Východoněmecká obec Ostritz má za sebou původně dvoudenní festival, na který v pátek a v…

Německou SPD povede Andrea Nahlesová

22.04.2018 16:59 Aktualizováno Berlín - Německá sociální demokracie si dnes do svého čela poprvé ve 155leté historii zvolila ženu.…

Macron vyzval USA, aby pokračovaly v dohodě s Íránem

22.04.2018 16:58 Paříž/Washington - Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes řekl, že nemá žádný "plán B" pro…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama