Německá politika v troskách: Lidé si nepřejí vznik další Velké koalice

Berlín – Koaliční jednání mezi konzervativní unií CDU/CSU a sociálními demokraty SPD jsou poslední nadějí na záchranu německé politiky a kancléřka Angela Merkelová už urgovala za to, aby hovory byly pokud možno vedeny urychleně, protože Evropě zoufale čeká na silné Německo. Její plán má ovšem nepřítele – velká část voličů SPD si novou Velkou koalici nepřeje a jejich prosby nyní vyslyšeli zejména mladí sociální demokraté.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Merkelová v televizní debatě se Schulzem (3.9.2017).

V Německém parlamentu můžete v posledních dnech zahlédnout u mnoha poslanců malou placku připíchnutou na viditelném místě pracovních obleků a kostýmků. Nápis je jasně čitelný – Nikdy. Znova. GroKo. „Groko“ je zkratka pro označení Velké koalice a poslanci SPD tím dávají najevo, že prosby voličů vyslyšeli a že i přes rozhodnutí strany se nehodlají podílet na nové vládě.

Spona je navíc ve tvaru dvou u sebe položených zbraní, což je gesto, kterým je „Mutti“ Merkelová u veřejnosti proslulá. „Jsem proti vstupu do vlády s Angelou Merkelovou,“ potvrdila poslankyně Michelle Rauschholb (25), která se obává, že tímto krokem zradí strana své ideály a hlavně voliče. Podobně mínění má i předseda SPD Martin Schulz, který však svůj názor nedává okatě najevo. V minulém týdnu se však nechal slyšet, že je skeptický vůči další koalici.

Současný postoj strany je doslova otočkou od toho, co Martin Schulz jako předseda strany prohlásil bezprostředně po volbách, a to, že sociální demokraté půjdou do opozice a že rozhodně nevytvoří s Merkelovou Velkou koalici. Situace se však od konce září radikálně změnila a nyní je na SPD vyvíjen velký tlak, aby konzervativní unii dala šanci. Rozhodnutí se však nelíbí velké části voličů a někteří mluví o politické sebevraždě.

SPD v posledních volbách ztratila velkou část přívrženců a nyní hrozí, že přijde i o další. „Naše budoucnost je mnohem důležitější otázkou než současný politický chaos,“ myslí si další poslanec SPD, Kevin Kühnert (28). Podle něj zrada voličů se vážně odrazí na následných volbách a sociální demokraté by ztratili své postavení jako druhá nejsilnější strana v Německu.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Merkelová přiznala chybu? Německo je plné uprchlíků a lidí arabského…

24.04.2018 22:33 Aktualizováno Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová v rozhovoru pro izraelskou televizí Israel TV…

Italská policie při kontrole vozu našla arzenál zbraní

24.04.2018 22:20 Gorizia (Itálie) - Italská policie při rutinní silniční kontrole vozu, který do země přijel ze…

Británie odmítla přepravit nevyléčitelně nemocného chlapce do Říma

24.04.2018 20:58 Londýn/Řím - Britský soud dnes vyloučil přepravu nevyléčitelně nemocného batolete do Vatikánu,…

Policie zadržela kvůli korupci miliardáře Bollorého

24.04.2018 20:01 Paříž - Francouzská protikorupční policie dnes zadržela a vyslechla miliardáře Vincenta Bollorého.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama