Neziskovky odmítnutým žadatelům o azyl platí advokáty. Sobotka se pořádně zlobí

Vídeň – Rakousko dál zůstává azylovým magnetem, píše list Kroner Zeitung. Ve svém článku se zabývá aktuálními statistikami, které se týkají migrace i vyhošťování neúspěšných žadatelů.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Uprchlíci, ilustrační fotografie

List poukazuje na to, že otázka migrace a uprchlíků v tamní sopečnosti velmi silně rezonuje a budí velké emoce. Mnozí se prý ptají, kolik migrace ještě země může unést. „Jen v letošním roce úřady registrují 55,923 rozhodnutí podle zákona o azylu - a jen o něco méně než polovina (24023, tedy 43 procent) přistěhovalců by měla oficiálně zůstat v naší zemi,“ píše deník. Počet nucených deportací se pak zvýšil o 59 procent na 6414 odjezdů.

Připomíná také, že rakouská vláda v lednu 2016 stanovila strop na na 35 tisíc nových žadatelů o azyl. Ten ale letos překonán nebude, protože bylo přijato jen něco přes 20 tisíc běženců.

„Počet záporných rozhodnutí se zvýšil oproti s loňskému roku o 110 %. Čím dál častěji hledají v Rakousku azyl lidé, kteří nemají reálnou šanci jej získat,“ vysvětluje Kroner Zeitung s odkazem na mluvčí ministerstva vnitra. Úřady přesto měsíčně rozhodují o čtyřech až šesti tisících žádostech. Spolkový úřad pro migraci je proto úplně zahlcený a tak musel přijmout dalších 98 úředníků.

Největší byrokratickou zátěží jsou pak ale prý především stížnosti na rozhodnutí úřadů a odvolání proti jejich rozhodnutí. Těch využívají tři ze čtyř neúspěšných žadatelů. A celý proces rozhodování pak může trvat roky. To vše navíc zvyšuje náklady.

List uvádí, že podle kritiků jsou na vině neziskové organizace, které žadatelům o azyl platí advokáty. „Švýcarsko má jiný přístup: každý žadatel o azyl dostane na začátku řízení právní zastoupení financované státem omezené paušální částkou. To okamžitě odstraní všechny iluze, jedná se o poctivé jednání, které zabere krátký procedurální čas,“ zdůrazňuje Kroner Zeitung.

Problémem jsou i deportace – i když azyl nedostalo 25 492 lidí, Rakousko jich opustila méně než polovina z nich, přesněji 10 950 osob. Nejvíce jich odjelo do Nigérie, Gambie, Pákistánu, Afghánistánu či Švédska.

Ministr vnitra Wolfgang Sobotka (ÖVP) volá po přehodnocení azylové politiky v Evropě. „Sdílet odpovědnost neznamená, že všichni musí přijít sem a že jim taky musíme pomoci. Lidé jsou pak trpce zklamáni, protože jejich očekávání nejsou splněna,“ myslí si.

„Budeme pokračovat v naší konzistentní cestě navracení. Ti, kteří nemají právo na pobyt v Rakousku, musí opustit naši zemi. Mnozí nechtějí přijmout pravdu, a proto se snaží využít i to poslední možné odvolání,“ zlobí se ministr na migranty i neziskové organizace.

Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovenský list se strefuje do Zemana, sodu dostal i Babiš za paktování s…

22.05.2018 10:00 Bratislava/Praha - Ústupky komunistům za toleranci vlády mohou ovlivnit zahraničněpolitickou…

Nejznámější ulice na světě? Red Light District není jen výkladní skříní…

22.05.2018 09:46 Je to nejznámější ulice v Amsterodamu, tzv. Čtvrť červených luceren, kde jsou ve výlohách tamních…

Čecha v Maďarsku těžce zranil výstřel z historické pušky

22.05.2018 09:32 Budapešť - Vážné zranění způsobil českému turistovi výstřel z historické pušky v severomaďarském…

Zloději ukradli mercedes, který ještě nebyl uveden na trh

22.05.2018 07:15 Varšava - Polští zloději dokázali ukrást vůz značky Mercedes, který ještě nebyl uveden na trh. Díly…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama