V Německu soudí podporovatele uprchlíků, stát po nich chce zpátky peníze

Berlín - Nepřesná definice zákona i špatná interpretace - to vše stojí za kuriózními případy, které se rozmáhají po Německu. Lidé, kteří se rozhodli přidat ruku k dílu a pomoci syrským uprchlíkům, nyní hrozí, že musí jejich životní náklady (700 eur) splatit zpátky Úřadu práce. Podle neziskových organizací se jedná o trest pro ty, kteří se rozhodli ukázat solidárnost.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Uprchlíci, ilustrační fotografie

U soudu v Gießenu se v úterý rozhodovalo ohledně neobvyklého případu tří dobrovolníků, kteří podepsali deklaraci garantující životní náklady syrských uprchlíků (kolem 700 eur na osobu měsíčně po dobu tří let). Proces byl součástí celostátní německé akce, kde úřady požadovaly peníze od ručitelů i poté, co migranti získali azyl a právo na pobyt.

Soud v Münsteru minulý pátek rozhodl o tom, že William Eichouh, šestačtyřicetiletý inženýr původem ze Sýrie, musí zaplatit přes 30 tisíc euro za dva syrské uprchlíky, jimž byl azyl přiznám během prvních čtyř měsíců příchodu do Německa. Eichouh nyní tvrdí, že soudní příkaz ho může přivést na mizinu, sám má rodinu, kterou musí živit, a nesplacenou hypotéku.

Dva syrští uprchlíci v tomto případě byli jeho příbuzní a úředníci měli údajně Eichouhovi původně říct, že platbu za životní náklady už nemusí odvádět, pokud získá jeho rodina azyl. Soud si však zákon vynaložil jinak a podobné problémy jako Eichouh mají nyní stovky dalších sponzorů.

Podle některých německé pobytové právo uvádí, že sponzor neboli ručitel je zodpovědný za "své" migranty a musí za ně odvádět poplatek za životní náklady, jeho povinnost je však zrušená poté, co se změní status migranta. V tomto případě by mělo platit, že pokud uprchlík ze Sýrie získá azyl, změní se jeho status z uprchlíka azylanta, což znamená, že sponzor už nemusí za něj dále platit.

Politici v nejvyšších kruzích však vidí případ odlišně. Podle nich zákon stanovuje délku sponzorství, a tu je třeba předně dodržet a platit, dokud lhůta nevyprší. Do Německa nepřichází pouze osamělí uprchlíci, ale i spoustu lidí za rodinami. Ti se sem dostávají na takzvaná pozvání, což jim garantuje cestu do země bez toho, aby museli platit pašerákům, hostitel ovšem za ně musí odvádět poplatek na životní náklady.

Podle dobrovolníků tito uprchlíci stát vlastně nic nestojí. Žijí pod jednou střechou se svou rodinou, jí s nimi u jednoho stolu, zatímco čekají na vyřízení azylové žádosti. Ta, když se schválí, ručí migrantům určitá práva a státní ochranu. Současný stav a nejasnost zákona však zhoršuje zejména finanční situaci hostitelů, kteří uprchlíky u sebe ubytovávají.

Vstupte do diskuze (12)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útoky, napadání, vraždy. Jsou uprchlíci kriminálníci? Nová čísla ukazují,…

22.04.2018 19:21 Berlín - Podle německého ministra vnitra Horsta Seehofera, klesla vloni kriminalita v Německu o 9…

Oslava Hitlerových narozenin v Německu se obešla bez násilí

22.04.2018 17:55 Berlín - Východoněmecká obec Ostritz má za sebou původně dvoudenní festival, na který v pátek a v…

Německou SPD povede Andrea Nahlesová

22.04.2018 16:59 Aktualizováno Berlín - Německá sociální demokracie si dnes do svého čela poprvé ve 155leté historii zvolila ženu.…

Macron vyzval USA, aby pokračovaly v dohodě s Íránem

22.04.2018 16:58 Paříž/Washington - Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes řekl, že nemá žádný "plán B" pro…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama