Nikdy se kvót nevzdáme, zní z Bruselu. Bitva o uprchlíky pokračuje

Brusel - Předseda Evropské rady Donald Tusk navrhl, aby členské státy Evropské unii označily uprchlické kvóty za neefektivní. To se ovšem nelíbí řadě europoslanců, kteří ho neváhají ani pořádně zasypat kritikou. V Bruselu se tak nyní svádí nová bitva o budoucnost Evropy a přijímání uprchlíků.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Donald Tusk

Odpůrci tvrdí, že Tuskův návrh je silně anti-evropský, státy i jejich představitelé zůstávají však rozdělení ohledně kvót i dublinských regulací. Předseda Evropské rady Donald Tusk minulý týden poslal členům dopis, ve kterých napsal, že řešení migrace by mělo zůstat v působení a rozhodování státu a EU by měla vytvořit pouze podpůrný rámec. Všechny taky vyzval k tomu, aby odmítli kvóty.

Některé země reagovaly na Tuskovou výzvu velmi ostře. Pobřežní státy, jako je Itálie, Španělsko nebo Řecko, které od počátku kritizují dublinské smlouvy, protože jim přikládají největší závazek vůči uprchlíkům, odmítly radikálně Tuskův návrh. Ten se však nelíbil ani státům, které uprchlíky přivítaly, jako je Německo v čele s kancléřkou Angelou Merkelovou.

Státy poprvé diskutovaly ohledně Tuskova návrhu v pondělí, debata však byla ve znamení hlavně kritiky ze strany Itálie, Německa a Švédska. "Návrh předsedy rady je naprosto nepřijatelný. Je anti-evropský a naprosto ignoruje veškeré společné snažení v posledních letech," rozčílil se řecký poslanec Dimitris Avramopoulos.

Ten také tvrdí, že Tuskův nový návrh podkopává jeden z hlavních pilířů Evropské unie a že Evropa bez solidarity již nemůže být Evropou. Jiní europoslanci ovšem Tuskův vítají, ať už za ním stojí nebo ne. Podle nich byl poslaný dopis nesmírně přínosný, protože povzbudil debatu. O tom by měla Unii být, o debatách mezi rozdílnými názory.

"Je potřeba si sednout a promluvit si o tom. Musíme přijít s řešením, protože problém se nevyřeší bez nás. Bezduché plácání o tom, jak je to nesolidární, je zbytečné, když sami nemají žádný jiný rozumný návrh," podotkl jeden z členů Evropské rady s tím, že takováhle diskuze je nesmírně zdravá pro Brusel.

Tusk odmítá řešení uprchlických kvót už od začátku, i když Evropský soud letos potvrdil, že Evropská komise měla právo na to, aby kvóty zavedla. přesto Tuskův dopis jasně naznačujeme, že politik hodlá jít proti rozsudku soudu. Povinné přemístění uprchlíků počítalo s tím, že si státy rozdělí 160 tisíc azylantů, doposud došlo však pouze k přijetí 31 tisíc migrantů.

I přes znatelnou neúčinnost kvót se však řada států zdráhá je prohlásit za nefunkční. "Je to pro mě dost šokující," prohlásila švédská poslankyně Cecilia Wikströmová s tím, že nepřichází v úvahu, aby byl současný systém zatracený. "Máme pro kvóty dostatečně velkou podporu, a to i přes nepřízeň států Visegrádské čtyřky," míní politička. Poukázala také na to, že Tusk byl původně polský poslanec a že v téhle věci nejedná za Evropu, ale za svou rodnou zemi.

Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útoky, napadání, vraždy. Jsou uprchlíci kriminálníci? Nová čísla ukazují,…

22.04.2018 19:21 Berlín - Podle německého ministra vnitra Horsta Seehofera, klesla vloni kriminalita v Německu o 9…

Oslava Hitlerových narozenin v Německu se obešla bez násilí

22.04.2018 17:55 Berlín - Východoněmecká obec Ostritz má za sebou původně dvoudenní festival, na který v pátek a v…

Německou SPD povede Andrea Nahlesová

22.04.2018 16:59 Aktualizováno Berlín - Německá sociální demokracie si dnes do svého čela poprvé ve 155leté historii zvolila ženu.…

Macron vyzval USA, aby pokračovaly v dohodě s Íránem

22.04.2018 16:58 Paříž/Washington - Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes řekl, že nemá žádný "plán B" pro…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama