Dusno v Bruselu: Merkelová trvá na kvótách, Babiše posadili vedle Macrona

Brusel - Tradiční debatou s předsedou europarlamentu Antoniem Tajanim začal v Bruselu summit Evropské unie. Předseda Evropské rady Donald Tusk rozvířil atmosféru svým podkladovým materiálem k diskusi o migraci.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Evropská Unie

Tusk míní, že takzvané "kvóty na migranty" byly nefunkční a debata o jejich dalším využití státy unie pouze rozděluje. Německá kancléřka Angela Merkelová dala před zahájením summitu najevo, že má na věc jiný názor.

"Podklady jednání, které jsme dostali od předsedy Evropské rady, nejsou ještě dostatečné," řekla při příchodu na jednání Merkelová. Řízení migrace navenek je dobré a důležité, "ale potřebujeme i solidaritu uvnitř," dodala. Dublinský systém podle ní nefunguje, proto je potřeba hledat solidární řešení.

Také dosluhující rakouský kancléř Christian Kern Tuska kvůli návrhům v oblasti migrace kritizoval. "Principy myšlení, které vyjádřil v dopise, odmítám s nejvyšší možnou měrou," uvedl Kern.

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes řekl novinářům, že se summit nebude soustředit na brexit. Ve svém vyjádření při příchodu na jednání se soustředil na migraci. Ačkoli nebudou k tomuto tématu žádné písemné výstupy, rozhovory mezi prezidenty a premiéry mohou být podle něj "političtější".

Vedle Marcona sedí na svém prvním summitu český premiér Andrej Babiš, po druhé ruce šéfa české vlády sedí švédský premiér Stefan Löfven.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Herec Willy Toledo je vyšetřován kvůli urážce náboženského cítění

23.05.2018 04:27 Madrid - Španělský herec Javier Bardem kritizoval místní justici za to, že předvolala k soudu jeho…

Konec rasismu a odporu k migraci? Jsme na kritické křižovatce, varuje…

23.05.2018 00:01 NÁZOR - Královská svatba ve Velké Británii byla velmi inkluzívní, zatímco brexit chce zavírat,…

Bulharsko neplní kritéria pro přijmutí eura, tvrdí EK

22.05.2018 21:53 Brusel - Bulharsko, které doufá v brzké zavedení eura, ještě neplní veškerá kritéria nutná pro…

Šéf Facebooku se v EP omluvil, že se jeho firma málo bránila zneužívání

22.05.2018 21:09 Aktualizováno Brusel - Zakladatel a šéf Facebooku Mark Zuckerberg se dnes vpodvečer v Bruselu na setkání s…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama