Baskové se zalekli? Podpora separatismu klesla, nechtějí dopadnout jako Katalánci

Bilbao - Podle průzkumu univerzity z Bilbaa poklesl počet Basků, kteří si přejí nezávislost na Španělsku. Je jich nyní jen asi 30 procent. Je dost možné, že na změnu názru mělo vliv, jakým způsobem postupoval Madrid vůči Katalánsku.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Španělsko, Madrid

Podle deníku El Diario Vasco, který vychází v baskickém San Sebastiánu, by Baskové neradi zažili podobný pokus o nezávislost, jaký učinila v předchozích měsících katalánská vláda. V baskickém průzkumu se proti odtržení od Španělska vyjádřilo 59 procent Basků. Nicméně stejný počet se vyslovil pro uspořádání referenda o této otázce.

Jednostranné vyhlášení nezávislosti, jaké učinil katalánský parlament, odmítlo jako řešení 64 procent Basků. S autonomním statusem Baskicka je relativně spokojeno 77 procent obyvatel oblasti.

Baskicko má spolu s Katalánskem jednu z nejširších autonomií ve Španělsku, obě země mají kromě vlády a parlamentu například i vlastní policii. Baskové si ale navíc spravují sami své finance a do Madridu odvádějí jen dohodnutou částku.

Z průzkumu rovněž vyplynulo, že 31 procent obyvatel Baskicka se cítí zároveň Basky i Španěly. Na dotaz ohledně separatistické organizace Baskicko a jeho svoboda (ETA) uvedlo 28 procent dotázaných, že její členové jsou "pomýlení idealisté". Třetina Basků je považuje za teroristy.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dánský konstruktér vraždu novinářky plánoval. Před smrtí ji mučil pilou a…

23.01.2018 16:45 Kodaň - Dánský konstruktér Peter Madsen (47) podle státního zastupitelství vraždu švédské novinářky…

V centru Londýna evakuovali 1450 lidí, vypukla panika

23.01.2018 15:32 Aktualizováno Londýn - V centru Londýna byly dnes celé dopoledne kvůli úniku plynu z potrubí uzavřeny železniční…

Školák v Německu ubodal svého spolužáka

23.01.2018 14:10 Aktualizováno Dortmund - Ve škole v západoněmeckém městě Lünen dnes 15letý školák ubodal 14letého spolužáka. Oběť…

Babiš se zúčastní mnichovské konference, rád by pronesl projev

23.01.2018 13:34 Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní mnichovské bezpečnostní konference, která se v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama