Baskové se zalekli? Podpora separatismu klesla, nechtějí dopadnout jako Katalánci

Bilbao - Podle průzkumu univerzity z Bilbaa poklesl počet Basků, kteří si přejí nezávislost na Španělsku. Je jich nyní jen asi 30 procent. Je dost možné, že na změnu názru mělo vliv, jakým způsobem postupoval Madrid vůči Katalánsku.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Španělsko, Madrid

Podle deníku El Diario Vasco, který vychází v baskickém San Sebastiánu, by Baskové neradi zažili podobný pokus o nezávislost, jaký učinila v předchozích měsících katalánská vláda. V baskickém průzkumu se proti odtržení od Španělska vyjádřilo 59 procent Basků. Nicméně stejný počet se vyslovil pro uspořádání referenda o této otázce.

Jednostranné vyhlášení nezávislosti, jaké učinil katalánský parlament, odmítlo jako řešení 64 procent Basků. S autonomním statusem Baskicka je relativně spokojeno 77 procent obyvatel oblasti.

Baskicko má spolu s Katalánskem jednu z nejširších autonomií ve Španělsku, obě země mají kromě vlády a parlamentu například i vlastní policii. Baskové si ale navíc spravují sami své finance a do Madridu odvádějí jen dohodnutou částku.

Z průzkumu rovněž vyplynulo, že 31 procent obyvatel Baskicka se cítí zároveň Basky i Španěly. Na dotaz ohledně separatistické organizace Baskicko a jeho svoboda (ETA) uvedlo 28 procent dotázaných, že její členové jsou "pomýlení idealisté". Třetina Basků je považuje za teroristy.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Merkelová přiznala chybu? Německo je plné uprchlíků a lidí arabského…

24.04.2018 22:33 Aktualizováno Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová v rozhovoru pro izraelskou televizí Israel TV…

Italská policie při kontrole vozu našla arzenál zbraní

24.04.2018 22:20 Gorizia (Itálie) - Italská policie při rutinní silniční kontrole vozu, který do země přijel ze…

Británie odmítla přepravit nevyléčitelně nemocného chlapce do Říma

24.04.2018 20:58 Londýn/Řím - Britský soud dnes vyloučil přepravu nevyléčitelně nemocného batolete do Vatikánu,…

Policie zadržela kvůli korupci miliardáře Bollorého

24.04.2018 20:01 Paříž - Francouzská protikorupční policie dnes zadržela a vyslechla miliardáře Vincenta Bollorého.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama