Tisíce důchodců demonstrovaly v Aténách proti škrtům v penzích, žádají vánoční prémie

Atény – Dnes večer vyšlo do ulic Atén několik tisíc řeckých důchodců. Protestovali proti dalším chystaným škrtům v penzích, které začnou v rámci úsporných opatření vlády platit od začátku příštího roku.

Přidejte svůj názor 24 komentářů

Řecko

Manifestanti se sešli na tradičním shromaždišti před budovou řeckého parlamentu. Podle webu listu To Vima obvinili kabinet premiéra Alexise Tsiprase, že obětoval seniory, aby nejbohatší vrstva obyvatel nepřišla o své zisky.

„Obírají nás o peníze, které jsme po celý život vydělávali v potu a které jim nedlužíme," řekl v projevu předseda jedné z důchodcovských organizací Dimos Kumburis.

Senioři požadovali vyplacení tradičních vánočních prémií a vůbec všech důchodových dávek, jejichž výplata vázne. Chtějí také, aby se přestalo z penzí strhávat zdravotní pojištění.

Vláda prosadila na jaře snížení důchodů a zvýšení daní v období do roku 2020, aby mezinárodní úvěrové organizace poskytly Řecku prostředky nutné k odvrácení státního bankrotu.

Řecko se s hlubokou krizí potýká už sedm let. Tsipras se dostal k moci v roce 2015 díky slibům, že úsporné programy zruší. Když se ale ukázalo, že Řecko nedokáže bez mezinárodní pomoci dluhy splácet, prudké zvyšování daní a snižování platů i důchodů pokračovalo.

Vstupte do diskuze (24)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útoky, napadání, vraždy. Jsou uprchlíci kriminálníci? Nová čísla ukazují,…

22.04.2018 19:21 Berlín - Podle německého ministra vnitra Horsta Seehofera, klesla vloni kriminalita v Německu o 9…

Oslava Hitlerových narozenin v Německu se obešla bez násilí

22.04.2018 17:55 Berlín - Východoněmecká obec Ostritz má za sebou původně dvoudenní festival, na který v pátek a v…

Německou SPD povede Andrea Nahlesová

22.04.2018 16:59 Aktualizováno Berlín - Německá sociální demokracie si dnes do svého čela poprvé ve 155leté historii zvolila ženu.…

Macron vyzval USA, aby pokračovaly v dohodě s Íránem

22.04.2018 16:58 Paříž/Washington - Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes řekl, že nemá žádný "plán B" pro…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama