Komentář Vojtěcha Varyše: Francie v politickém pekle? Volby jako rána za ránou

Novým lídrem francouzské pravice, šéfem největší opoziční strany Republikáni (Le Républicans) se dle očekávání stal exministr Laurent Wauquiez. Bude hlavní tváří oponentů prezidenta Macrona. Otázka je, nakolik mu v tom pomůže, a nakolik uškodí, že se k jako ke vzoru hlásí ke svému předchůdci Nicolasi Sarkozymu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Laurent Wauquiez

Po jarních prezidentských a parlamentních volbách není ve francouzské politice kámen na kameni. Emmanuel Macron, nový prezident, vysál se svou novou stranu REM (Republika v pohybu / na pochodu) nejen voliče, ale mnohdy také politiky obou dominantních sil – socialistů a konzervativců. Koneckonců jeho premiér Philippe i ministr financí Bruno Le Maire jsou bývalými členem republikánů.

Laurent Wauquiez přišel s jasně pravicovým konzervativním programem, který chce získat zpět voliče a přebírat je také protestní Národní frontě. Byl jasným favoritem – stranu už řídil provizorně od loňského odstoupení Nicolase Sarkozyho, předtím byl místopředsedou a také generálním tajemníkem. Je prezidentem (hejtmanem) regionu Auvergne, má zkušenosti z komunální i parlamentní politiky a za časů Sarkozyho zastával i vládní posty, byl mimo jiné ministrem pro evropské záležitosti. Své zvolení do čela strany ocenil heslem „pravice je zpět!“

Dnešní republikáni vzešli z neogaullistického hnutí RPR (Sdružení pro republiku), které v sedmdesátých letech založil Jacques Chirac. Za Chiracova druhého prezidentského mandátu se hnutí tranformovalo v UMP (nejprve Unie pro prezidentskou většinu, později užívající poněkud krkolmomný název Unie pro lidové hnutí) a v roce 2015 se mu snažil exprezident Nicolas Sarkozy s vidinou svého politického comebacku vtisknut facelift spojený i se změnou názvu.

Sarkozymu se comeback nepovedl a Macronovo REM s sebou částečně stáhlo i republikány v parlamentních lavicích.

Na rozdíl od zdecimovaných socialistů neprošli republikáni úplným peklem: sice hodně oslabili, ale pořád mají stovku poslanců, jsou druhou největší frakcí v parlamentu a mají solidní postavení v regionech. Laurent Wauquiez sice nesedí v parlamentu, ale stává se lídrem opozice a hlavním vyzyvatelem Macrona, který už osttaně ztrácí popularitu, v dalších volbách.

Vůdkyně Národní fronty Marine Le Penová se sice z porážky v prezidentských volbách vzpamatovala, prokázalo se však, že „vpuštění do salónu“, přijetí do mainstreamu se nekonalo: a vzhledem k systému francouzského politiky se nedá čekat, že by její strana mohla následovat cestu třeba rakouských Svobodných: je odsouzena k věčné opozici, čehož uměl její otec, zakladatel Národní fronty a celoživotní provokatér obratně využívat.

V bezpřehé antiideologičnosti, jež je symbolizovaná jak populisty typu Le Penové, tak antiestablishemntovými centristy typu Macrona může jasně vyhraněná pravicová politika jedině uspět. Pokud Wauquiez vydrží – a vyhne se bizarním skandálům spojeným s černým financováním nebo zaměstnáváním příbuzných. A pokud mu neuškodí, že se stále hlásí k nyní značně nepopulárnímu Sarkozymu coby ke svému politickému vzoru.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zvrácenost? Tento řezník vyrábí nápoje z masa

22.01.2018 03:16 Berlín - Již téměř šest týdnů nabízí řezník Peter Klasse ze západu Německa nové nápoje z masa.…

Ženy se vydaly na pochod proti Trumpovi, ten jim poslal jízlivý tweet

21.01.2018 20:24 Londýn/Sydney/Washington - Tisíce lidí v Evropě a Austrálii se dnes připojily k druhému pochodu za…

Exkancléř Schröder ukázal novou partnerku, bulvární média šílí

21.01.2018 20:13 Berlín - Gerhard Schröder se ukázal ve společnosti s novou partnerkou, korejskou manažerkou Kim So…

V Chotěbuzi opět vypukly konflikty mezi Němci a cizinci

21.01.2018 19:54 Aktualizováno Chotěbuz - Ve východoněmeckém městě Chotěbuz opět propukly konflikty mezi Němci a cizinci. Na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama