Spokojenost občanů s politiky? V zemích V4 doutná velký problém

Bratislava - V zemích visegrádské čtyřky převažuje nespokojenost obyvatel s politickou a ekonomickou situací. Nejlépe hodnotí vývoj ve své zemi Poláci, následují Češi a na dalších místech skončili Slováci a Maďaři. Informoval o tom dnes bratislavský Institut pro veřejné otázky.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

Obyvatelé zemí V4 pociťují vysokou nedůvěru k politickým stranám, parlamentu či vládě. V Česku na rozdíl od ostatních zemí regionu převažuje negativní hodnocení EU a Evropského parlamentu než národní vlády a parlamentu.

Ve státech visegrádské čtyřky je značně rozšířený názor, že politici mají v rukou veškerou moc a že obyčejný člověk je bezmocný. Zároveň ve všech sledovaných zemích asi polovina občanů zastává názor, že je lépe v politice se neangažovat, protože by si mohli spálit prsty.

"Výzkum ukázal, že politická mentalita a vnímání reality jsou (ve visegrádských zemích) velmi podobné. Navzdory tomu, že v reálném životě se nedějí identické věci, tak občané mají tendenci vnímat situace velmi podobně. Ve všech zemích převažuje pocit značné nespokojenosti se směřováním země," řekla novinářům socioložka Zora Bútorová k výsledkům sondáží, které se uskutečnily letos v létě.

Češi a Slováci se zajímají o politiku méně než Poláci a Maďaři. Zatímco v Česku a na Slovensku zájem o dění v celostátní politice mají zhruba dvě třetiny obyvatel, v Polsku jsou to více než tři čtvrtiny a v Maďarsku až 85 procent obyvatel.

Ze slovenské části studie vyplývá, že za nejdůležitější změny od pádu komunismu v roce 1989 v tehdejším Československu označili Slováci vstup země do Evropské unie, zavedení eura a otevření hranic.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Britové zjistili, kdo otrávil Skripalovi. Dva Rusové, kteří poslali tajnou…

21.04.2018 22:09 Aktualizováno Londýn - Britským vyšetřovacím orgánům se podařilo identifikovat dvě osoby, které měly otrávit…

Tisíce lidí pochodují Budapeští, bouří se proti vládě

21.04.2018 21:30 Aktualizováno Budapešť - V centru Budapešti se dnes večer koná další protivládní demonstrace, kterou stejně jako…

Itálie se řítí do krize? Berlusconni se stává stále větším problémem

21.04.2018 21:09 Aktualizováno Řím - V Itálii opět selhaly veškeré snahy o sestavení nové vlády. Když se italský prezident Sergio…

Malé městečko nejstřeženějším místem v Německu? Extremisté slaví…

21.04.2018 19:31 Ostritz (Německo) - Několik policistů na metr čtvereční je možné napočítat v částech východoněmecké…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama