Spokojenost občanů s politiky? V zemích V4 doutná velký problém

Bratislava - V zemích visegrádské čtyřky převažuje nespokojenost obyvatel s politickou a ekonomickou situací. Nejlépe hodnotí vývoj ve své zemi Poláci, následují Češi a na dalších místech skončili Slováci a Maďaři. Informoval o tom dnes bratislavský Institut pro veřejné otázky.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

Obyvatelé zemí V4 pociťují vysokou nedůvěru k politickým stranám, parlamentu či vládě. V Česku na rozdíl od ostatních zemí regionu převažuje negativní hodnocení EU a Evropského parlamentu než národní vlády a parlamentu.

Ve státech visegrádské čtyřky je značně rozšířený názor, že politici mají v rukou veškerou moc a že obyčejný člověk je bezmocný. Zároveň ve všech sledovaných zemích asi polovina občanů zastává názor, že je lépe v politice se neangažovat, protože by si mohli spálit prsty.

"Výzkum ukázal, že politická mentalita a vnímání reality jsou (ve visegrádských zemích) velmi podobné. Navzdory tomu, že v reálném životě se nedějí identické věci, tak občané mají tendenci vnímat situace velmi podobně. Ve všech zemích převažuje pocit značné nespokojenosti se směřováním země," řekla novinářům socioložka Zora Bútorová k výsledkům sondáží, které se uskutečnily letos v létě.

Češi a Slováci se zajímají o politiku méně než Poláci a Maďaři. Zatímco v Česku a na Slovensku zájem o dění v celostátní politice mají zhruba dvě třetiny obyvatel, v Polsku jsou to více než tři čtvrtiny a v Maďarsku až 85 procent obyvatel.

Ze slovenské části studie vyplývá, že za nejdůležitější změny od pádu komunismu v roce 1989 v tehdejším Československu označili Slováci vstup země do Evropské unie, zavedení eura a otevření hranic.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nová kapitola migrační krize? Problémy se přesouvají do další evropské země

20.01.2018 21:14 Aktualizováno Madrid - Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex) varuje, že počet přistěhovalců…

Merkelová přivítala plány na setkání zástupců EU a Turecka

20.01.2018 20:56 Sofia - Německá kancléřka Angela Merkelová dnes při návštěvě Sofie uvítala plán Bulharska na…

Francie truchlí: Zemřel jeden z nejslavnějších šéfkuchařů světa, bylo mu…

20.01.2018 17:36 Aktualizováno Paříž - Ve věku 91 let zemřel Francouz Paul Bocuse, jeden z nejznámějších šéfkuchařů světa. Stál u…

Farage byl zapojen do skandálu kolem Trumpa a ovlivňování voleb? Prý…

20.01.2018 17:29 Londýn – Někdejší šéf protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage se…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama