"Účetní" z Osvětimi Gröning se brání proti odsouzení u ústavního soudu

Berlín - Bývalý dobrovolník jednotek Waffen-SS Oskar Gröning, který byl odsouzen za napomáhání k vraždám v nacistickém vyhlazovacím táboře Osvětimi, podal stížnost k ústavnímu soudu kvůli nařízenému trestu vězení.

Přidejte svůj názor

Oskar Gröning

V listopadu soud v Celle rozhodl, že 96letý Gröning může navzdory vysokému věku nastoupit do vězení k odpykání čtyřletého trestu.

Gröninga už v červenci 2015 pravomocně odsoudil zemský soud v Lüneburgu za napomáhání k vraždám nejméně 300.000 Židů, kteří zemřeli v Osvětimi v plynových komorách v období mezi květnem a červencem 1944. Bývalý dobrovolník jednotek Waffen-SS se přiznal k tomu, že odklízel a evidoval zavazadla deportovaných vězňů a počítal jejich peníze. Média ho proto označují za osvětimského účetního.

Nástupu odsouzeného do vězení se obhajoba pokoušela bránit odvoláními s poukazem na Gröningův zdravotní stav. V listopadu dal ale soud v Celle za pravdu státnímu zastupitelství v Hannoveru, které už v srpnu prohlásilo Gröninga za způsobilého k nástupu trestu.

"Z ústavního hlediska je třeba s ohledem na zdravotní stav pana Gröninga přezkoumat, zda je zaručeno jeho základní právo na život a tělesnou nedotknutelnost podle druhého článku základního zákona," řekl dnes DPA s odkazem na německou ústavu Gröningův právník Hans Holtermannn. "Podle názoru jednoho znalce není schopen výkonu trestu ve vězení," dodal obhájce.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Berlín ve víru demonstrací: Městem pochodují příznivci i odpůrci…

27.05.2018 13:47 Berlín - Do ulic Berlína dnes vyšly tisíce příznivců i odpůrců protiimigrační opoziční strany…

Macron se vložil do Libye, v Paříži se sejdou aktéři tamního konfliktu

27.05.2018 13:45 Paříž - Francouzský prezident Emmanuel Macron svolal na příští týden do Paříže hlavní aktéry…

Boj za povolení potratů se přelil do Severního Irska, Mayová čelí tlaku na…

27.05.2018 13:11 Londýn - Britská premiérka Theresa Mayová čelí tlaku, aby po irském referendu o povolení potratů…

Slídil Instagram? Sleduje doslova naše pohyby, uživatelé jsou znechuceni

27.05.2018 12:48 Aktualizováno Londýn - Instagram patří mezi nejpopulárnější sociální sítě dnešní doby. Účet na něm mají milióny…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama