Základy evropského života jsou v ohrižení. Nechceme přejmenovat vánoční trhy a schovávat se za betonovými bloky, hřímá Orbán

Budapešť - Viktor Orbán využil své každoroční vánoční poselství, aby vyzval Evropany k ochraně jejich křesťanské kultury. Zároveň slíbil, že Maďarsko „se na Vánoce nebude ukrývat za betonovými bloky" a nebude sledovat, jak jsou tamní ženy a dcery „obtěžovány v silvestrovském davu“, jak se to stalo u jejich „multikulturních sousedů“.

Přidejte svůj názor 19 komentářů

Viktor Orbán, maďarský premiér

„Křesťanství je kultura a civilizace. Žijeme v něm. Nejde o to, kolik lidí chodí do kostela, nebo kolik z nich se upřimně modlí. Kultura je realita každodenního života... křesťanská kultura definuje naše každodenní mravy,“ napsal vůdce strany Fidesz, v článku publikovaném v konzervativním deníku Magyar Idők.

Orbán se zaměřil na nepřátele jeho politiky „moje země na prvním místě", kteří říkají, že lidé nemohou tvrdit, že jsou křesťané, pokud nedovolí „milionům příchozích z jiných kontinentů usadit se v Evropě" v souladu s přikázáním „miluj svého bližního jako sebe samého" . „Zapomínají na druhou část přikázání – milovat sama sebe," poznamenal Orbán.

„Milovat se také znamená, že chráníme to, co jsme a kdo jsme. Milovat sebe znamená, že milujeme naši zemi, náš národ, rodinu, maďarskou kulturu a evropskou civilizaci,“ kázal ve svém poselství Orbán.

„Základy evropského života jsou nyní napadány," pokračoval maďarský vůdce a zmínil se o problémech, s nimiž se potýkají země jako Británie, Francie a Německo, které se podřídily politice masové migrace a multikulturalismu podporovaného státem.

„Bez ohledu na to, zda půjdeme do kostela nebo ne, a pokud ano, tak do kterého jdeme, nechceme oslavovat svátost za záclonami, abychom se nedotkli citů ostatních," prohlásil. „Nechceme, aby byly naše vánoční trhy přejmenovány a rozhodně nechceme ustupovat za betonové bloky. Nechceme, aby nás o Vánocích obklopoval strach a trápení. Nechceme, aby naše ženy, naše dcery byly obtěžovány v silvestrovském davu.“

Premiér Orbán také varoval před sílami, které usilují o záměrné oslabení křesťanství v Evropě. „Chtějí, abychom přestali být tím, čím jsme. Chtějí, abychom se stali těmi, kterými nechceme být. Chtějí, abychom se mísili s lidmi z jiného světa a abychom se změnili," řekl.

„Svobodné národy Evropy, národní vlády zvolené svobodnými občany, mají nový úkol: chránit naši křesťanskou kulturu. Ne pro jiné, ale pro sebe; pro naše rodiny, pro náš národ, pro naše země a pro vlast naší vlasti - pro obranu Evropy,“ dodal Orbán.

Vstupte do diskuze (19)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prokuratura žádá členy extremistické skupiny Freital mnohaleté tresty

17.01.2018 20:58 Drážďany - Tresty v délce od pěti let do 11 let žádá žaloba pro členy německé pravicově…

Soud poslal do vězení dva aktivisty, kteří se svlékli v Osvětimi a…

17.01.2018 20:44 Varšava - Dva členové skupiny „Love Macht Frei" si dnes od polského soudu odnesli osmnáctiměsíční a…

V europarlamentu se mluvilo o ruské propagandě a dezinformacích, zapojili…

17.01.2018 19:01 Štrasburk - Při rozpravě v Evropském parlamentu se dnes mluvilo o ruské propagandě a dezinformacích…

Europarlament bude řešit Čapí hnízdo, komisař dostane nepříjemné otázky

17.01.2018 16:59 Aktualizováno Praha/Štrasburk - Kauzou Čapí hnízdo se bude zabývat kontrolní výbor Evropského parlamentu. Příští…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama