Konec hanlivých příspěvků na sociálních sítí v Německu? V sousední zemi začal platit drsný zákon

Berlín - V Německu začal od 1. ledna 2018 platit zákon, který umožňuje trestně stíhat občany za hanlivé výroky na sociálních sítích. Úřady mají také pravomoc udělit provozovateli sociální sítě vysokou pokutu za nesmazání či neblokování příspěvků.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Německá vlajka

První, kdo okusil nový zákon v praxi, byla bývalá německá europoslankyně a nynější místopředsedkyně opoziční AfD Beatrix von Storchová. Její účet totiž hned v první den nového roku smazal Twitter kvůli výroku na adresu policie v Kolíně nad Rýnem, která píše některá svá sdělení arabsky. "Co se to k sakru děje v této zemi? Myslíte si, že tím uklidníte barbarské násilnické muslimské hordy?" uvedla na svém twitterovém účtu von Storchová. Její sdělení sdíleli i ostatní kolegové z AfD přes Facebook, nicméně komentáře byly smazány.

Podle zákona totiž musí provozovatel sociálních sítí pod hrozbou pokuty hanlivé příspěvky mazat nebo blokovat. Sankce může být ve výši až 50 miliónů eur u právnické osoby, což je v přepočtu více jak 1,2 miliardy korun. U fyzické osoby může být maximální pokuta desetkrát nižší. Podle předsedy AfD Alexandera Gaulanda je ohrožena svoboda slova. "Tyto metody Stasi mi připomínají NDR," reagoval na zákon s odkazem na bývalou tajnou službu Německé demokratické republiky šéf krajně pravicové strany.

Nový zákon se ale nevztahuje na média, třebaže používají Facebook nebo Twitter jako platformu pro sdílení. Média totiž poskytují editovaný nebo redigovaný obsah. Proto se některé příspěvky v německých médiích mohou objevovat i nadále. Provozovatelé sociálních sítí musí každých šest měsíců vypracovat report o tom, jak nakládají s hanlivým obsahem. Týká se to všech sítí, které mají alespoň dva milióny uživatelů.

Tamní ministerstvo spravedlnosti dokonce spustilo formulář, kam mohou občané, spolky a firmy hlásit nelegální výroky, publikace či dokumenty. Odpůrci zákona, mezi které patří i Evropská federace novinářů, nicméně argumentuje tím, že svoboda projevu je drahocenná hodnota. Dále také konstatují, že zodpovědnost za rozhodnutí, co je a co není nezákonná informace, musí mít soud a ne internetoví poskytovatelé.   

Vstupte do diskuze (18)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Královna Alžbětá slaví 92. narozeniny, oficiálně ale až v červnu

21.04.2018 15:41 Londýn - Britská královna Alžběta II. dnes slaví své 92. narozeniny. Na její počest se v Londýně…

Britové zjistili, kdo otrávil Skripalovi. Dva Rusové, kteří poslali tajnou…

21.04.2018 15:09 Londýn - Britským vyšetřovacím orgánům se podařilo identifikovat dvě osoby, které měly otrávit…

Španělsko se hroutí? Tamní politolog zdecimoval plány separatistů

21.04.2018 14:10 Madrid/Barcelona - Jak se zdá, tak Španělům se v poslední době vše hroutí pod nohami. Kromě…

Brexit bude mít tvrdší dopad, než se myslelo. Británie zaplatí ohromné…

21.04.2018 13:46 Londýn - Nový návrh zákona o brexitu sepsaný vládou Theresy Mayové může podle kontrorů vyjít…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama