Macron chce s Íránem vést dialog, Washington mluví o sankcích

Paříž/ Washington - Francouzský prezident Emmanuel Macron se domnívá, že s Íránem, který se v posledních dnech stal dějištěm protivládních protestů, je nutné vést dialog. USA naopak zvažují, že proti představitelům íránské vlády zavedou sankce, připomíná agentura AP.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Emmanuel Macron

Po celém Íránu se od 28. prosince konají demonstrace proti špatnému stavu ekonomiky a růstu cen potravin, později se přidaly i protesty proti vládě. O život při nich přišlo už 21 lidí, dalších až 450 osob skončilo ve vězení.

Americký prezident Donald Trump dnes na twitteru vyjádřil úctu protestujícím Íráncům a slíbil jim podporu. "Tolik úcty vůči lidem v Íránu, kteří se snaží zbavit zkorumpované vlády. Od Spojených států uvidíte ve vhodnou dobu velkou podporu!" napsal.

Kritika USA, Izraele a Saúdské Arábie na adresu íránské vlády může potenciálně vést k válce, řekl Macron. Prezident podle agentury Reuters dodal, že Írán navštíví, jen pokud se situace v zemi zklidní a bude respektována svoboda projevu.

Agentura AFP s odkazem na nejmenovaného činitele v Bílém domě napsala, že Spojené státy uvažují o zavedení nových sankcí vůči představitelům íránské vlády a jejich stoupencům, kteří zakročili proti demonstrantům. Koho přesně by se tyto sankce měly týkat, ale podle zdroje není zatím jasné.

"Uvažujeme nad veškerými dostupnými možnostmi," uvedl zdroj s tím, že je nejprve zapotřebí shromáždit více informací o situaci.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Britové zjistili, kdo otrávil Skripalovi. Dva Rusové, kteří poslali tajnou…

21.04.2018 22:09 Aktualizováno Londýn - Britským vyšetřovacím orgánům se podařilo identifikovat dvě osoby, které měly otrávit…

Tisíce lidí pochodují Budapeští, bouří se proti vládě

21.04.2018 21:30 Aktualizováno Budapešť - V centru Budapešti se dnes večer koná další protivládní demonstrace, kterou stejně jako…

Itálie se řítí do krize? Berlusconni se stává stále větším problémem

21.04.2018 21:09 Aktualizováno Řím - V Itálii opět selhaly veškeré snahy o sestavení nové vlády. Když se italský prezident Sergio…

Malé městečko nejstřeženějším místem v Německu? Extremisté slaví…

21.04.2018 19:31 Ostritz (Německo) - Několik policistů na metr čtvereční je možné napočítat v částech východoněmecké…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama