Brexit je kolosální chyba, brzy tohoto rozhodnutí budeme velmi litovat, myslí si bývalý premiér

Londýn - Odchod Velké Británie z Evropské unie má své zastánce i odpůrce. Do druhé kategorie nepochybně spadá i bývalý britský premiér Tony Blair. Ten se nechal agenturou Reuters slyšet, že je "brexit obrovskou chybou, kterou nám příští generace neodpustí". Podle něj však není ještě všechno ztraceno.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Tony Blair

Bývalý předseda vlády Spojeného království podle slov agentury Reuters vzkázal voličům, že pomalu, ale jistě dochází čas na to, aby se něco udělalo s odchodem Británie z Evropské unie. Podle něj "brexit torpéduje Británii tak, že toho budou příští generace litovat".

Již uběhlo více než rok a půl od referenda, ve kterém se Britové vyjádřili pro odchod z Unie. Je však pravdou, že je společnost v této otázce silně rozdělena. Současná britská premiérka Theresa Mayová má zemi připravit na odchod, který je nyní naplánovaný na březen 2019.

Všichni se v království shodují, že jde o nejrozsáhlejší geopolitickou událost od doby Druhé světové války. Tony Blair, někdejší předseda vlády za Labouristickou stranu tvrdí, že Británie kvůli tomuto odchodu bude chudší a slabší. Zároveň upozornil na to, že současná premiérka Mayová vůbec neřeší otázku irských hranic.

"Děláme chybu, kterou svět není s to pochopit a kterou nám naše budoucí generace nikdy neodpustí. Rok 2018 je poslední možností, abychom se vyslovili, jestli naše budoucí vztahy s Evropou budou lepší než ty stávající," uvedl Blair v prohlášení na své internetové stránce.

Blair již dříve vyzýval k upuštění od "brexitu", ale podle britských anket jeho slova názor voličů nijak neovlivnila. Bývalý premiér ve svém textu zároveň vyzval současného předsedu Labouristické strany Jeremyho Corbyna, aby společně se svým seskupením proti "brexitu" bojoval.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prokuratura žádá členy extremistické skupiny Freital mnohaleté tresty

17.01.2018 20:58 Drážďany - Tresty v délce od pěti let do 11 let žádá žaloba pro členy německé pravicově…

Soud poslal do vězení dva aktivisty, kteří se svlékli v Osvětimi a…

17.01.2018 20:44 Varšava - Dva členové skupiny „Love Macht Frei" si dnes od polského soudu odnesli osmnáctiměsíční a…

V europarlamentu se mluvilo o ruské propagandě a dezinformacích, zapojili…

17.01.2018 19:01 Štrasburk - Při rozpravě v Evropském parlamentu se dnes mluvilo o ruské propagandě a dezinformacích…

Europarlament bude řešit Čapí hnízdo, komisař dostane nepříjemné otázky

17.01.2018 16:59 Aktualizováno Praha/Štrasburk - Kauzou Čapí hnízdo se bude zabývat kontrolní výbor Evropského parlamentu. Příští…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama