Nová německá vláda vzniká v naprosté tajnosti, má se víc řešit i Evropa

Berlín - Druhým dnem v Berlíně pokračují sondovací rozhovory o nové německé vládě. Šéfové trojice stran - Angela Merkelová (CDU), Martin Schulz (SPD) a Horst Seehofer (CSU) - mají v plánu i separátní schůzku, na níž chtějí řešit mimo jiné otázku, jak reagovat na reformní návrhy francouzského prezidenta Emmanuela Macrona.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Berlín, ilustrační foto

Pro to, aby nová vláda kladla na evropskou politiku mnohem větší důraz, se už v neděli v rozhovoru s veřejnoprávní televizí ARD vyslovil ministr zahraničí Sigmar Gabriel (SPD). Dosavadní velká koalice CDU/CSU a SPD podle něj udělala chybu, že se příliš soustředila na vnitřní politiku a málo na dění na evropské scéně.

Ve čtvrtek nebo v pátek by sice už mělo být jasno, zda sondovací rozhovory skončily úspěchem, cestu k vlastním koaličním vyjednáváním by ale musel 21. ledna otevřít sjezd sociálních demokratů, z nichž si řada pokračování velké koalice nepřeje. Případnou koaliční smlouvu by pak zase muselo posvětit vnitrostranické referendum SPD.

Veřejnost má jen minimum informací, protože se předsedové stran už předem domluvili na tom, že všech 39 vyjednavačů bude mít zákaz o postupu rozhovorů podávat informace.

Média tak mají zatím k dispozici pouze obecné formulace typu slov předsedy SPD Martina Schulze, který dnes mluvil o velmi konstruktivní atmosféře, nebo místopředsedy CDU Armina Lascheta, jenž hovořil o dobrém pokroku.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Britové zjistili, kdo otrávil Skripalovi. Dva Rusové, kteří poslali tajnou…

21.04.2018 22:09 Aktualizováno Londýn - Britským vyšetřovacím orgánům se podařilo identifikovat dvě osoby, které měly otrávit…

Tisíce lidí pochodují Budapeští, bouří se proti vládě

21.04.2018 21:30 Aktualizováno Budapešť - V centru Budapešti se dnes večer koná další protivládní demonstrace, kterou stejně jako…

Itálie se řítí do krize? Berlusconni se stává stále větším problémem

21.04.2018 21:09 Aktualizováno Řím - V Itálii opět selhaly veškeré snahy o sestavení nové vlády. Když se italský prezident Sergio…

Malé městečko nejstřeženějším místem v Německu? Extremisté slaví…

21.04.2018 19:31 Ostritz (Německo) - Několik policistů na metr čtvereční je možné napočítat v částech východoněmecké…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama