Aktivace článku 155? Katalánsko napadlo u soudu převzetí autonomie

Barcelona - Prozatímní vedení katalánského parlamentu podalo stížnost ke španělskému ústavnímu soudu. Mimo jiné se v ní uvádí, že vláda v Madridu neměla sama rozpouštět katalánský parlament a odvolávat regionální vládu. Podle vedení parlamentu měl Madrid k takovému kroku vyzvat katalánského premiéra Carlese Puigdemonta.

Přidejte svůj názor

Katalánsko, ilustrační foto

Španělská vláda převzala přímou správou nad Katalánskem koncem října, když tamní regionální parlament, v němž měli většinu separatisté, přijal rezoluci o nezávislosti Katalánska. Madrid tak aplikoval článek 155 španělské ústavy, který po schválení horní komorou španělského parlamentu umožňuje převzít autonomii nad regionem, pokud jeho vedení porušuje ústavu či španělské zákony.

Tento článek byl v případě Katalánska zcela aplikován poprvé ve čtyřicetileté historii demokratického Španělska. Předtím byl článek 155 použit pouze jednou, a to v roce 1989 v případě Kanárských ostrovů. K samotnému převzetí autonomie ale tehdy nedošlo, neboť tamní regionální vláda se nakonec s Madridem dohodla. Důvodem však nebylo vyhlášení nezávislosti, Kanárské ostrovy odmítaly snížit cla po vstupu Španělska do Evropských společenství (nynější EU).

Stížnost k ústavnímu soudu na aplikaci článku 155 nyní podalo prozatímní vedení katalánského parlamentu, které zastupuje parlament od jeho rozpuštění koncem října. Vedení nového parlamentu, který vzešel z voleb 21. prosince, bude vytvořeno na ustavující schůzi svolané na 17. ledna.

V Katalánsku se nyní konají horečná jednání tamních politických stran, neboť ovládnutí vedení nového parlamentu může být klíčové i pro sestavení nové katalánské vlády. Ovládnou-li vedení separatisté, mohl by se kandidát na premiéra teoreticky ucházet o hlasy poslanců i prostřednictvím videokonference.

Dosavadní pravidla totiž výslovně nestanovují, že by kandidát o úřad katalánského premiéra musel svůj program v parlamentu představit osobně. Videokonferenci v tomto případě zvažuje separatistická koalice expremiéra Puigdemonta, který je nyní v Bruselu, kam se uchýlil po obvinění ze vzpoury kvůli snahám o nezávislost.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Katalánsko je stále bez premiéra. Parlament se neshodl, hrozí předčasné…

23.03.2018 08:42 Barcelona - Poslanci katalánského parlamentu se ve čtvrtek večer neshodli na zvolení exministra…

Česko možná vyhostí ruské diplomaty, řekl Babiš na summitu EU

23.03.2018 07:27 Aktualizováno Praha/Brusel - Český premiér v demisi Andrej Babiš v noci na dnešek po jednání summitu Evropské…

V Bruselu se začalo jednat o reakci na Skripalovu kauzu, Babiš jednal s…

22.03.2018 21:12 Brusel - Prezidenti a premiéři členských zemí Evropské unie začali dnes na summitu v Bruselu jednat…

Polsko podlehlo tlaku EK? Poslanci navrhli úpravu soudního zákona

22.03.2018 21:05 Varšava - Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) dnes přišla s návrhem úprav kontroverzní…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama