Nelíbí se vám EU a její pravidla? Tak odejděte! Brusel posílá ostrý vzkaz do východní Evropy

Brusel - Šéf liberální frakce Evropského parlamentu Guy Verhofstadt vzkazuje Maďarsku a Polsku, že musí přijmout liberální hodnoty nebo opustit blok. Uvedl to na sociálních sítích.

Přidejte svůj názor 95 komentářů

EU

„Evropská unie byla vybudována tak, aby zaručila svobodu našich občanů, demokracii a právní stát. Pokud maďarská a polská vláda chtějí vybudovat uzavřené a neliberální společnosti, musí to udělat mimo EU,“ uvedl na sociálních sítích šéf frakce ALDE, do které patří i české hnutí ANO.

Poukázal na to, že členové EU musí nejen brát peníze, ale také plnit určité povinnosti a dodržovat pravidla. „V naší Unii není místo pro země, které berou peníze z EU, které se chtějí podílet na jednotném trhu, ale odmítají naše sdílené hodnoty,“ vzkázal východním členům bloku Verhofstadt.

Komise 20. prosince poprvé v historii spustila vůči členské zemi unie - Polsku - postup podle příslušných ustanovení unijní smlouvy týkajících se možného porušování základních evropských hodnot. Zahájení řízení předcházely dva roky opakovaných snah o dialog s Varšavou, které se týkaly především polské reformy soudního systému.

„V několika členských státech EU nelze dál považovat liberálně demokratickou kontrolu a vyváženost za samozřejmost. Některé vlády v EU systematicky podkopávají demokratický systém a právní stát s cílem zachovat si svou moc. To musí přestat!“ citují z jeho twitteru média jako například deník Express.

„Jak se vypořádat s ohrožením svobody a demokracie v EU? Nesmíme být potichu, musíme podporovat občanskou společnost a vytvářet strukturovanější systém, který bude objektivně a nepřetržitě zajišťovat právo právu ve všech členských státech,“ napsal také Verhofstadt.

„Když jsme povinni používat sankce, udělejte to inteligentním způsobem. Jednoduché snížení finančních prostředků EU by vůči nám pouze poštvalo občany, kteří nesmějí být oběťmi špatných rozhodnutí, která učinila jejich vlastní vláda,“ dodal jeden z předních zástupců EU.

Vstupte do diskuze (95)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jste pokrytecké zrádkyně, hanba vám, reaguje na kampaň MeToo jedna z…

22.01.2018 08:46 Paříž - Stížnosti hereček na sexuální zneužívání jsou "z veliké většiny pokrytecké, směšné a bez…

Zvrácenost? Tento řezník vyrábí nápoje z masa

22.01.2018 03:16 Berlín - Již téměř šest týdnů nabízí řezník Peter Klasse ze západu Německa nové nápoje z masa.…

Ženy se vydaly na pochod proti Trumpovi, ten jim poslal jízlivý tweet

21.01.2018 20:24 Londýn/Sydney/Washington - Tisíce lidí v Evropě a Austrálii se dnes připojily k druhému pochodu za…

Exkancléř Schröder ukázal novou partnerku, bulvární média šílí

21.01.2018 20:13 Berlín - Gerhard Schröder se ukázal ve společnosti s novou partnerkou, korejskou manažerkou Kim So…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama