Jaderná dohoda s Íránem se musí zachovat, vzkázala EU Trumpovi

Brusel - Británie, Francie, Německo a vedení EU dnes ve společném prohlášení vyzvaly Spojené státy, aby nevypovídaly jadernou dohodu s Íránem. Krátce před tím německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel požádal USA, aby oddělily svůj přístup k mezinárodní jaderné dohodě od otázky íránského balistického programu.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Evropská Unie

Americký prezident Donald Trump dohodu dlouhodobě kritizuje a hrozí, že USA ji nakonec vypoví. "Jaderná dohoda je zcela neodmyslitelná, nemá žádnou alternativu," zdůraznil dnes po setkání se svým britským a německým protějškem a šéfkou evropské diplomacie francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian. "Netajíme se jinými neshodami, které (s Íránem) máme," dodal.

Gabriel, který od loňského nástupu prezidenta Trumpa do funkce nešetřil ohledně americké zahraniční politiky kritikou, podotkl, že souhlasí s USA v tom, že je důležité věnovat se otázkám týkajícím se íránské strategie v Jemenu, Sýrii a Libanonu.

Írán v roce 2015 podepsal se šesti světovými mocnostmi dohodu, v níž se zavázal omezit svůj jaderný program výměnou za zrušení protiíránských hospodářských sankcí, které s tímto programem byly spojeny.

Trump je ze zákona povinen každých 90 dnů informovat Kongres, zda Írán dohodu dodržuje a zda dohoda odpovídá zájmům USA. V říjnu šéf Bílého domu ale odmítl znovu potvrdit, že Írán smlouvu respektuje. Očekávalo se, že o dalším osudu dohody rozhodne Kongres, její budoucnost ale zůstává nejistá. Trump se tak bude zřejmě opět muset do 12. ledna rozhodnout, zda potvrdí, že Írán dohodu dodržuje.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jste pokrytecké zrádkyně, hanba vám, reaguje na kampaň MeToo jedna z…

22.01.2018 08:46 Paříž - Stížnosti hereček na sexuální zneužívání jsou "z veliké většiny pokrytecké, směšné a bez…

Zvrácenost? Tento řezník vyrábí nápoje z masa

22.01.2018 03:16 Berlín - Již téměř šest týdnů nabízí řezník Peter Klasse ze západu Německa nové nápoje z masa.…

Ženy se vydaly na pochod proti Trumpovi, ten jim poslal jízlivý tweet

21.01.2018 20:24 Londýn/Sydney/Washington - Tisíce lidí v Evropě a Austrálii se dnes připojily k druhému pochodu za…

Exkancléř Schröder ukázal novou partnerku, bulvární média šílí

21.01.2018 20:13 Berlín - Gerhard Schröder se ukázal ve společnosti s novou partnerkou, korejskou manažerkou Kim So…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama