Makedonie do EU? Jednání by mohla začít už brzy, předpokládá Bulharsko

Sofia - Šéfka bulharské diplomacie Ekaterina Gečevová-Zacharievová dnes prohlásila, že by Makedonie mohla v blízké době vyřešit spor s Řeckem o svůj název, tedy základní překážku dalšího sbližování této balkánské země s EU.

Přidejte svůj názor

Evropská Unie

Ostrý diplomatický spor mezi Makedonií, oficiálně označovanou jako "Bývalá jugoslávská republika Makedonie" (FYROM), a Řeckem o název státu se vleče už léta.

"Pokud se spor podaří vyřešit, je realistické předpokládat, že by v příštích měsících mohla EU s Makedonií zahájit přístupové rozhovory," uvedla Gečevová-Zacharievová. Možné by to prý mělo být ještě za bulharského předsednictví Evropské unie.

Podle ministryně je nejpravděpodobnějším řešením určitá změna v názvu země, podrobnosti ale ministryně neuvedla.

Před novináři dnes podotkla, že cílem bulharského předsednictví je v první řadě obnovit zájem balkánských zemí o "evropskou perspektivu". Na Balkáně byla v posledních letech cítit velká únava z neustále vyžadovaných reforem, poznamenala dnes v Sofii šéfka bulharské diplomacie.

Setkání unie a zemí z regionu se na nejvyšší úrovni neuskutečnilo už 18 let, se zástupci států Východního partnerství se přitom summity konají každý druhý rok. Bulhaři proto takovou schůzku plánují na konec února.

"Teď vidím, že přístup se mění. Evropská perspektiva pro západní Balkán není významná jen pro Balkán, ale pro každou evropskou zemi," upozornila ministryně. Stabilní a bezpečný Balkán znamená podle ní také stabilní a bezpečnou EU. "A geopoliticky - když tam nebudeme přítomni my, přijde někdo jiný. Rusko a Turecko mají o tuto oblast dlouhodobý zájem," připomněla Gečevová-Zacharievová.

Ze šestice balkánských zemí jsou na cestě do EU nejdál Srbsko a Černá Hora. Makedonie a Albánie mají postavení kandidátské země. S Bosnou a Hercegovinou a Kosovem, které část členů EU neuznává, může unie jednat jen o podpoře konkrétních reformních programů.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nová kapitola migrační krize? Problémy se přesouvají do další evropské země

20.01.2018 21:14 Aktualizováno Madrid - Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex) varuje, že počet přistěhovalců…

Merkelová přivítala plány na setkání zástupců EU a Turecka

20.01.2018 20:56 Sofia - Německá kancléřka Angela Merkelová dnes při návštěvě Sofie uvítala plán Bulharska na…

Francie truchlí: Zemřel jeden z nejslavnějších šéfkuchařů světa, bylo mu…

20.01.2018 17:36 Aktualizováno Paříž - Ve věku 91 let zemřel Francouz Paul Bocuse, jeden z nejznámějších šéfkuchařů světa. Stál u…

Farage byl zapojen do skandálu kolem Trumpa a ovlivňování voleb? Prý…

20.01.2018 17:29 Londýn – Někdejší šéf protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage se…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama