Trump zrušil návštěvu Londýna. Prý kvůli ambasádě, spekuluje se ale o jiném důvodu

Londýn/Washington - Americký prezident Donald Trump zrušil cestu do Londýna. Podle nejmenovaných zdrojů citovaných deníkem Daily Mail se Trumpovi zřejmě nelíbil formát návštěvy, která nebyla připravována jako oficiální státní, ale jen jako pracovní.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Velká Británie

Svůj krok Trump na twitteru zdůvodnil tím, že nesouhlasí se stěhováním americké ambasády v Londýně. Trump tvrdí, že o tomto kroku rozhodla administrativa předchozího prezidenta Baracka Obamy. "Cestu do Londýna jsem zrušil z toho důvodu, že nejsem velkým fanouškem kroku Obamovy administrativy, která možná nejlépe umístěnou a nejlepší ambasádu v Londýně prodala za pár šupů, jen aby na periferii postavila novou za 1,2 miliardy dolarů (přes 25 miliard Kč)," napsal Trump.

Podle agentury Reuters ale rozhodnutí o velvyslanectví padlo před Obamovým nástupem do funkce v lednu 2009, tedy ještě za republikánského prezidenta George Bushe mladšího.

Spojené státy opouštějí dosavadní budovu velvyslanectví na náměstí Grosvenor ve čtvrti Mayfair a stěhují se do nově postavené budovy v centrální londýnské části South Bank. Nová ambasáda, kterou agentura Reuters označila za skutečnou pevnost, bude pro veřejnost otevřena 16. ledna. Stavba za jednu miliardu dolarů (21,1 miliardy Kč) byla plně financována prodejem jiných londýnských nemovitostí v majetku USA, uvedl Reuters.

Nejmenovaný zdroj citovaný listem Daily Mail uvedl, že prezidenta Trumpa od cesty do Londýna mohl odradit nedostatečný lesk návštěvy, neboť její součástí by nebyly oficiální pocty a ani setkání s královnou Alžbětou II. V plánu bylo jednání s britskou premiérkou Theresou Mayovou. Podle deníku Daily Mail by se Trump měl sejít s Mayovou 26. nebo 27. února.

Mnoho britských politiků vyjádřilo vůči chystané Trumpově státní návštěvě odmítavý postoj a vyzývají ke zrušení pozvání. "Mnoho Londýňanů dalo najevo, že Donald Trump zde není vítán, když provádí tak kontroverzní politiku," řekl dnes londýnský starosta Sadiq Khan. Britský ministr zahraničí Boris Johnson na to reagoval upozorněním, že oponenti jako Khan ohrožují vztahy se Spojenými státy, které jsou největším investorem v Británii.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prokuratura žádá členy extremistické skupiny Freital mnohaleté tresty

17.01.2018 20:58 Drážďany - Tresty v délce od pěti let do 11 let žádá žaloba pro členy německé pravicově…

Soud poslal do vězení dva aktivisty, kteří se svlékli v Osvětimi a…

17.01.2018 20:44 Varšava - Dva členové skupiny „Love Macht Frei" si dnes od polského soudu odnesli osmnáctiměsíční a…

V europarlamentu se mluvilo o ruské propagandě a dezinformacích, zapojili…

17.01.2018 19:01 Štrasburk - Při rozpravě v Evropském parlamentu se dnes mluvilo o ruské propagandě a dezinformacích…

Europarlament bude řešit Čapí hnízdo, komisař dostane nepříjemné otázky

17.01.2018 16:59 Aktualizováno Praha/Štrasburk - Kauzou Čapí hnízdo se bude zabývat kontrolní výbor Evropského parlamentu. Příští…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama