Kvůli kontroverzní reformě justice odstoupil šéf polské soudcovské rady

Varšava – Kvůli novým právním předpisům, které protlačila konzervativní vláda, končí šéf polské soudcovské rady Dariusz Zawistowski. Dnes oznámil, že z funkce odstupuje.

Přidejte svůj názor

Varšava

Zawistowski podle médií končí kvůli novým právním předpisům. Dva nové zákony reformujících soudní systém, které se týkají nejvyššího soudu a soudcovské rady, vyvolaly silnou kritiku v Polsku a odsuzující reakci vedoucích činitelů Evropské unie. Podle nich tyto normativní akty porušují základní principy právního státu.

Právě kvůli kontroverzní reformě justice také Evropská komise zahájila vůči Polsku bezprecedentní sankční proceduru. EU vyzvala Varšavu ke zrušení změn v příslušných právních předpisech, které se týkají soudcovské rady a soudů a které vládnoucí straně umožňují mít justici pod kontrolou.

Zawistowski dnes řekl, že rezignuje, protože - podle názoru rady - nové předpisy porušují polskou ústavu. Jeho demise nabývá účinnosti v pondělí, v předvečer vstoupení nového zákona v platnost.

Mluvčí rady Waldemar Žurek řekl, že rezignace Zawistowského je formou protestu proti novým předpisům. Různá justiční sdružení v této souvislosti také vyzvala soudce, aby nezačínali v radě pracovat podle nových pravidel, což by podle agentury AP mohlo případně vést k patové situaci s vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS).

Strana tvrdí, že soudní systém a justici je téměř 30 let po získání demokracie konečně třeba vyčistit od pozůstatků a soudců komunistické éry.

Nové předpisy přesouvají volbu členů rady ze samotných soudců na Sejm, což ohrožuje nezávislost justice. PiS má v parlamentu dostatečnou většinu na to, aby protlačila své zákony a rozhodnutí a už toho využila k dosazení "svých" lidí do nejvyššího soudu a do dalších institucí.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jste pokrytecké zrádkyně, hanba vám, reaguje na kampaň MeToo jedna z…

22.01.2018 08:46 Paříž - Stížnosti hereček na sexuální zneužívání jsou "z veliké většiny pokrytecké, směšné a bez…

Zvrácenost? Tento řezník vyrábí nápoje z masa

22.01.2018 03:16 Berlín - Již téměř šest týdnů nabízí řezník Peter Klasse ze západu Německa nové nápoje z masa.…

Ženy se vydaly na pochod proti Trumpovi, ten jim poslal jízlivý tweet

21.01.2018 20:24 Londýn/Sydney/Washington - Tisíce lidí v Evropě a Austrálii se dnes připojily k druhému pochodu za…

Exkancléř Schröder ukázal novou partnerku, bulvární média šílí

21.01.2018 20:13 Berlín - Gerhard Schröder se ukázal ve společnosti s novou partnerkou, korejskou manažerkou Kim So…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama