Kvůli kontroverzní reformě justice odstoupil šéf polské soudcovské rady

Varšava – Kvůli novým právním předpisům, které protlačila konzervativní vláda, končí šéf polské soudcovské rady Dariusz Zawistowski. Dnes oznámil, že z funkce odstupuje.

Přidejte svůj názor

Varšava

Zawistowski podle médií končí kvůli novým právním předpisům. Dva nové zákony reformujících soudní systém, které se týkají nejvyššího soudu a soudcovské rady, vyvolaly silnou kritiku v Polsku a odsuzující reakci vedoucích činitelů Evropské unie. Podle nich tyto normativní akty porušují základní principy právního státu.

Právě kvůli kontroverzní reformě justice také Evropská komise zahájila vůči Polsku bezprecedentní sankční proceduru. EU vyzvala Varšavu ke zrušení změn v příslušných právních předpisech, které se týkají soudcovské rady a soudů a které vládnoucí straně umožňují mít justici pod kontrolou.

Zawistowski dnes řekl, že rezignuje, protože - podle názoru rady - nové předpisy porušují polskou ústavu. Jeho demise nabývá účinnosti v pondělí, v předvečer vstoupení nového zákona v platnost.

Mluvčí rady Waldemar Žurek řekl, že rezignace Zawistowského je formou protestu proti novým předpisům. Různá justiční sdružení v této souvislosti také vyzvala soudce, aby nezačínali v radě pracovat podle nových pravidel, což by podle agentury AP mohlo případně vést k patové situaci s vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS).

Strana tvrdí, že soudní systém a justici je téměř 30 let po získání demokracie konečně třeba vyčistit od pozůstatků a soudců komunistické éry.

Nové předpisy přesouvají volbu členů rady ze samotných soudců na Sejm, což ohrožuje nezávislost justice. PiS má v parlamentu dostatečnou většinu na to, aby protlačila své zákony a rozhodnutí a už toho využila k dosazení "svých" lidí do nejvyššího soudu a do dalších institucí.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Reakce EU na aféru Skripal musí být rázná, tvrdí Polsko

19.03.2018 21:28 Aktualizováno Varšava - Reakce Evropské unie na ruský útok na dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru by…

Merkelová poblahopřála Putinovi ke zvolení, Trump gratulaci nechystá

19.03.2018 19:28 Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová dnes poblahopřála ruskému prezidentovi Vladimirovi…

Útok v Salisbury odpovídá ruskému chování, míní Stoltenberg

19.03.2018 18:13 Brusel - Dosavadní reakce Ruské federace v souvislosti s nedávným použitím vojenské nervové látky k…

Uvalí EU sankce i na Schrödera? Prý zmutoval v Putinova propagandistu

19.03.2018 17:06 Aktualizováno Berlín/Kyjev - Ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin se domnívá, že by EU měla vzhledem k…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama