V Česku jsou dva politické tábory, šance mají stejné, hodnotí zahraniční expert

Berlín - První kolo českých prezidentských voleb prokázalo existenci dvou politických a do jisté míry i společenských táborů, je přesvědčen německý analytik Kai-Olaf Lang z Nadace pro vědu a politiku (SWP).

Přidejte svůj názor

Češi vyrazili k volbám

Ve druhém kole mají podle něj Miloš Zeman a Jiří Drahoš, kteří jsou v mnoha směrech protipóly, poměrně vyrovnaně šance. Vítězství Drahoše by podle Langa přineslo větší vypočítatelnost české politiky pro zahraniční partnery.

"Zeman se ukázal jako vysavač protestu," řekl dnes ČTK Lang, podle něhož současný prezident a vítěz prvního kola hlasování, v němž získal 38,6 procenta hlasů, oslovil především voliče Svobody a přímé demokracie (SPD), komunistů a částečně také hnutí ANO.

Druhý politický tábor je podle specialisty na Česko fragmentovanější, což dokládají výsledky Drahoše (26,6 procenta), Pavla Fischera (10,2), Michala Horáčka (9,2) a Marka Hilšera (8,8). Zda se Drahošovi ve druhém kole tento tábor, v němž existuje poptávka po věcné politice a konstruktivní kritice, podaří sjednotit, je podle Langa otázkou.

Voliči Fischera, Horáčka i Hilšera, kteří si všichni přejí Drahošovo vítězství, podle německého analytika totiž nemají na své kandidáty tak pevnou vazbu, jako voliči podporující současnou hlavu státu. Není proto jisté, že dají ve druhém kole hlas právě osmašedesátiletému vědci. U Zemana je podle Langa zase otázka, jestli dokáže získat ještě další voliče. U řady lidí totiž jeho výkon funkce vyvolává výrazný nesouhlas.

"Můj odhad je, že druhé kolo je otevřené," uvedl Lang, kterého překvapilo, že se z volby prezidenta prakticky úplně stáhly velké politické strany, které hřiště přenechaly jednotlivým osobnostem.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Překvapuje váš, že mají uprchlíci mobily? Pak jste id*oti, vzkazuje…

18.01.2018 22:14 Aktualizováno Londýn - Migrační krize dnes sice není tak žhavým tématem jako před lety, přesto je stále aktuální…

Itálie vyšetřuje Apple a Samsung kvůli zpomalování mobilních telefonů

18.01.2018 22:11 Řím - Itálie začala vyšetřovat firmy Apple a Samsung Electronics, kterým je kladeno za vinu, že…

Z Calais bude pro migranty nedobytná pevnost? Británie vydá miliony liber…

18.01.2018 17:31 Aktualizováno Londýn - Británie zaplatí Francii za další posílení bezpečnostních opatření v oblasti přístavu…

Putin je bandita a gangster, nedávejte mu ale za vinu vlastní chyby,…

18.01.2018 16:49 Brusel - Ruský prezident Vladimir Putin je bandita a vede gangsterský stát. To prohlásil při…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama