V Česku jsou dva politické tábory, šance mají stejné, hodnotí zahraniční expert

Berlín - První kolo českých prezidentských voleb prokázalo existenci dvou politických a do jisté míry i společenských táborů, je přesvědčen německý analytik Kai-Olaf Lang z Nadace pro vědu a politiku (SWP).

Přidejte svůj názor

Češi vyrazili k volbám

Ve druhém kole mají podle něj Miloš Zeman a Jiří Drahoš, kteří jsou v mnoha směrech protipóly, poměrně vyrovnaně šance. Vítězství Drahoše by podle Langa přineslo větší vypočítatelnost české politiky pro zahraniční partnery.

"Zeman se ukázal jako vysavač protestu," řekl dnes ČTK Lang, podle něhož současný prezident a vítěz prvního kola hlasování, v němž získal 38,6 procenta hlasů, oslovil především voliče Svobody a přímé demokracie (SPD), komunistů a částečně také hnutí ANO.

Druhý politický tábor je podle specialisty na Česko fragmentovanější, což dokládají výsledky Drahoše (26,6 procenta), Pavla Fischera (10,2), Michala Horáčka (9,2) a Marka Hilšera (8,8). Zda se Drahošovi ve druhém kole tento tábor, v němž existuje poptávka po věcné politice a konstruktivní kritice, podaří sjednotit, je podle Langa otázkou.

Voliči Fischera, Horáčka i Hilšera, kteří si všichni přejí Drahošovo vítězství, podle německého analytika totiž nemají na své kandidáty tak pevnou vazbu, jako voliči podporující současnou hlavu státu. Není proto jisté, že dají ve druhém kole hlas právě osmašedesátiletému vědci. U Zemana je podle Langa zase otázka, jestli dokáže získat ještě další voliče. U řady lidí totiž jeho výkon funkce vyvolává výrazný nesouhlas.

"Můj odhad je, že druhé kolo je otevřené," uvedl Lang, kterého překvapilo, že se z volby prezidenta prakticky úplně stáhly velké politické strany, které hřiště přenechaly jednotlivým osobnostem.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prokuratura žádá členy extremistické skupiny Freital mnohaleté tresty

17.01.2018 20:58 Drážďany - Tresty v délce od pěti let do 11 let žádá žaloba pro členy německé pravicově…

Soud poslal do vězení dva aktivisty, kteří se svlékli v Osvětimi a…

17.01.2018 20:44 Varšava - Dva členové skupiny „Love Macht Frei" si dnes od polského soudu odnesli osmnáctiměsíční a…

V europarlamentu se mluvilo o ruské propagandě a dezinformacích, zapojili…

17.01.2018 19:01 Štrasburk - Při rozpravě v Evropském parlamentu se dnes mluvilo o ruské propagandě a dezinformacích…

Europarlament bude řešit Čapí hnízdo, komisař dostane nepříjemné otázky

17.01.2018 16:59 Aktualizováno Praha/Štrasburk - Kauzou Čapí hnízdo se bude zabývat kontrolní výbor Evropského parlamentu. Příští…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama