V Česku jsou dva politické tábory, šance mají stejné, hodnotí zahraniční expert

Berlín - První kolo českých prezidentských voleb prokázalo existenci dvou politických a do jisté míry i společenských táborů, je přesvědčen německý analytik Kai-Olaf Lang z Nadace pro vědu a politiku (SWP).

Přidejte svůj názor

Češi vyrazili k volbám

Ve druhém kole mají podle něj Miloš Zeman a Jiří Drahoš, kteří jsou v mnoha směrech protipóly, poměrně vyrovnaně šance. Vítězství Drahoše by podle Langa přineslo větší vypočítatelnost české politiky pro zahraniční partnery.

"Zeman se ukázal jako vysavač protestu," řekl dnes ČTK Lang, podle něhož současný prezident a vítěz prvního kola hlasování, v němž získal 38,6 procenta hlasů, oslovil především voliče Svobody a přímé demokracie (SPD), komunistů a částečně také hnutí ANO.

Druhý politický tábor je podle specialisty na Česko fragmentovanější, což dokládají výsledky Drahoše (26,6 procenta), Pavla Fischera (10,2), Michala Horáčka (9,2) a Marka Hilšera (8,8). Zda se Drahošovi ve druhém kole tento tábor, v němž existuje poptávka po věcné politice a konstruktivní kritice, podaří sjednotit, je podle Langa otázkou.

Voliči Fischera, Horáčka i Hilšera, kteří si všichni přejí Drahošovo vítězství, podle německého analytika totiž nemají na své kandidáty tak pevnou vazbu, jako voliči podporující současnou hlavu státu. Není proto jisté, že dají ve druhém kole hlas právě osmašedesátiletému vědci. U Zemana je podle Langa zase otázka, jestli dokáže získat ještě další voliče. U řady lidí totiž jeho výkon funkce vyvolává výrazný nesouhlas.

"Můj odhad je, že druhé kolo je otevřené," uvedl Lang, kterého překvapilo, že se z volby prezidenta prakticky úplně stáhly velké politické strany, které hřiště přenechaly jednotlivým osobnostem.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řidič najel do hostů nočního klubu v Anglii, vypukla panika

18.03.2018 09:02 Londýn - Do hostů v nočním klubu v jihoanglickém městě Gravesend najel řidič se svým autem. Zranění…

Seehofer: EU jedná s východoevropskými státy povýšeně

18.03.2018 08:50 Berlín - Bývalý bavorský premiér Horst Seehofer (CSU), nyní spolkový ministr vnitra, obvinil…

Termín brexitu se nepodaří dodržet? Část poslanců přišla s novým návrhem

18.03.2018 08:03 Londýn - Završení odchodu Británie z EU je naplánováno na 29. března 2019. Podle poslanců z výboru…

BBC přestřelila? Fotomontáž s Corbynem strhla lavinu kritiky

18.03.2018 07:48 Londýn - Pořad Newsnight britské televize BBC čelí kritice. Jeho tvůrci prý porušili pravidla…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama