Chceme Británii zpět v Evropské unii, ještě je čas změnit názor, tvrdí Tusk

Brusel - Donald Tusk, bývalý polský premiér a současný předseda Evropské rady, by byl rád, aby se Velká Británie neodtrhla od Evropské unie. Proč má k "brexitu" takový postoj? To vysvětlil dnes v Bruselu na zasedání Evropské komise. Zprávu zveřejnila mediální agentura AFP.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Donald Tusk

"Pokud britská vláda zůstane u svého rozhodnutí vystoupit z Evropské unie, 'brexit' bude naplněn, se všemi svými negativními následky, v březnu příštího roku," začal dnes svůj projev na zasedání Evropské komise.

"To se však stane jen tehdy, pokud naši britští přátelé nezmění názor," řekl a připomněl výrok britského ministra pro výstup z EU Davida Davise o tom, že "demokracie přestane existovat tehdy, pokud přestane měnit lidem názory".

"Srdce všech lidí na evropském kontinentu nepodlehla žádné změně. Naše srdce vám zůstávají otevřena," uzavřel Tusk v naději, že ke změně rozhodnutí ostrovní země ještě může dojít.

Připomeňme, že dříve se proti "brexitu" vyslovila i řada britských politiků v čele s bývalým předsedou vlády Tony Blairem. 

"Děláme chybu, kterou svět není s to pochopit a kterou nám naše budoucí generace nikdy neodpustí. Rok 2018 je poslední možností, abychom se vyslovili, jestli naše budoucí vztahy s Evropou budou lepší než ty stávající," uvedl Blair v prohlášení na své internetové stránce.

Blair již dříve vyzýval k upuštění od "brexitu", ale podle britských anket jeho slova názor voličů nijak neovlivnila. Bývalý premiér ve svém textu zároveň vyzval současného předsedu Labouristické strany Jeremyho Corbyna, aby společně se svým seskupením proti "brexitu" bojoval.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lavrov se dopálil: Stížnosti USA na ruské vměšování jsou jen žvanění

17.02.2018 22:02 Aktualizováno Mnichov - Na bezpečnostní konferenci do Mnichova dorazil i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. V…

BBC pěje ódy na Ledeckou: Nejúžasnější olympijský příběh všech dob?…

17.02.2018 21:53 Aktualizováno Pchjongčchang/Londýn - „Co uděláte, když si nemůžete vybrat mezi lyžováním a snowboardem? No, pokud…

Židé jsou odpovědni za holokaust? Polský premiér rozzuřil izraelské…

17.02.2018 21:41 Mnichov - Polský premiér Mateusz Morawiecki dnes na mnichovské bezpečnostní konferenci hájil…

Co se to děje v Maďarsku? Sorosovi lidé varují před katastrofou, Orbán…

17.02.2018 21:39 Aktualizováno Budapešť - Maďarská vláda předložila parlamentu v úterý 13. února legislativní balíček přezdívaný…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama