Nový stát v Evropě? Stoupenci Tabarnie nabírají na síle

Barcelona - Katalánští separatisté se pokoušejí o nezávislost na Španělsku, zároveň ale nabírá na síle částečně recesistické hnutí usilující o odtržení Barcelony od Katalánska. Region nazývají Tabarnia. Zahrnuje pobřežní oblast velkoměst Barcelona a Tarragona a jejich okolí.

Přidejte svůj názor

Katalánsko, ilustrační foto

Recesisté na sebe poprvé upozornili v prosinci 2017, kdy na internetu zveřejnili petici požadující vytvoření nového autonomního regionu, pod níž se do dneška shromáždilo přes čtvrt milionu podpisů.

Skupina, která doslovně přebírá hesla a argumenty katalánských separatistů, čímž chce prý ukázat na jejich nesmyslnost, nyní oznámila další kroky. Jejím "premiérem v exilu" se stal divadelní herec a režisér Albert Boadella, který ve svém úvodním projevu parodoval Puigdemontova vystoupení.

"Občané Tabarnie, nejsem tady. Nejsem tady, protože ti, jenž uzurpují pocity, peníze, instituce, kluby a vlajky, učinili tohle území nedýchatelným pro milovníky svobody a dobré nálady," pronesl se zjevnou nadsázkou Boadella.

zdroj: YouTube

Neoficiální mluvčí skupiny Jaume Vives však komentoval nové počiny "Tabarňanů" s vážnou tváří. Ve snaze o nezávislost prý zajdou tak daleko, "kam budou chtít zajít (katalánští) separatisté", protože několik milionů obyvatel více než sedmimilionového regionu "nechce přestat být Španěly".

Separatistické strany získaly v prosincových volbách většinu 70 křesel ze 135, k čemuž jim pomohl přepočet zvýhodňující venkovské regiony, zatímco v celkovém počtu hlasů dostali těsnou většinu unionisté. Podle průzkumů je podpora obou táborů mezi Katalánci přibližně vyrovnaná. Pokud najdou obě strany cestu k dialogu a separatisté se vzdají myšlenky na nezávislost, zanikne podle Vivese i hnutí za samostatnou Tabarnii.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zloději ukradli mercedes, který ještě nebyl uveden na trh

22.05.2018 07:15 Varšava - Polští zloději dokázali ukrást vůz značky Mercedes, který ještě nebyl uveden na trh. Díly…

Itálie v nejistotě: Prezident nepotvrdil kandidáta na premiéra, Brusel…

22.05.2018 07:04 Řím - Italský prezident Sergio Mattarella na dnešek pozval k dalším konzultacím ohledně sestavení…

Šéf Facebooku bude o ochraně dat hovořit s vedením europarlamentu

22.05.2018 04:14 Brusel - Zakladatel a šéf americké společnosti Facebook Mark Zuckerberg se dnes v podvečer setká se…

Mogheriniová tvrdí, že jaderná dohoda s Íránem nemá alternativu

21.05.2018 21:36 Brusel - Mezinárodní jaderná dohoda s Íránem, od které Spojené státy jednostranně odstoupily,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama