„Můj mozek se zmenšuje". Maďarští vysokoškoláci vyšli do ulic, požadují modernější výuku

Budapešť - Před sídlem parlamentu v Budapešti dnes demonstrovalo několik tisíc vysokoškolských studentů. Domáhali se zlepšení vzdělávacího systému, který podle nich selhává v přípravě na život v 21. století.  Studenti například žádali větší pružnost ve vzdělávání místo šprtání podle osnov.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Maďarsko

Řada demonstrantů držela „rozhněvané smajlíky", jiní označovali režim premiéra Viktora Orbána za diktaturu, napsala agentura AP a dodala, že Orbán až na pár výjimek „znárodnil" školský systém a zpřísnil kontrolu nad vydáním učebnic.

Agentura Reuters odhadla počet studentů a žáků, demonstrujících v mrznoucím dešti, na tisíce. Podle maďarské tiskové agentury MTI před parlamentem demonstrovalo asi 1800 studentů.

Demonstranti se podle MTI také domáhali dialogu s odpovědnými činiteli a žádali omezit výuku na 30 hodin týdně v případě studentů ve věku 14 až 18 let a v případě mladších na 25 hodin.

Přišli i s transparenty typu „Cítím, jak se stávám zbytečný" či „Můj mozek se zmenšuje". „Vzdělávací systém z nás udělal úzkostné a nerozhodné dospělé s nepodloženými nápady," prohlásil před davem student András Bognar.

„Přišla jsem, protože naprosto souhlasím s názorem, že systém veřejného školství je ve špatném stavu," poznamenala jednadvacetiletá Flora Kokendiová. Ona a další se dožadovali „spravedlivějšího a demokratičtějšího školství, které by se více zaměřovalo na vzdělávání".

Orbánovi kritici tvrdí, že premiér si neporadil s reformou státem spravovaného školství a zdravotnictví, trpících i odchody mladých lidí do západní Evropy.

Daniella Tóthová, která studuje v Györu na západě Maďarska, uvedla, že na vysokých školách chybí svoboda slova a nejsou zajištěny rovné příležitosti. Obvinila systém studentských půjček, že připravuje mladé lidi o svobodu pohybu. Předseda studentského parlamamentu Krisztián Kormos vytýkal systému nedůslednost a rychlé změny požadavků.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nevídaný kolaps slovenské biatlonistky! Hlavu vzhůru, burcuje prezident…

21.02.2018 10:29 Aktualizováno Pchjongčchang - Při úterním biatlonovém závodu smíšených štafet se na prvním úseku stala slovenské…

Afričan pašoval do Španělska syna v kufru, vězení se nakonec vyhne

21.02.2018 07:34 Madrid - Muž z Pobřeží Slonoviny, který propašoval malého syna v kufru do Španělska, se vyhnul…

Macron chce zpřísnit imigrační zákony, návrh může vyvolat ostré spory

21.02.2018 07:20 Paříž - Vláda francouzského prezidenta Emmanuela Macrona navrhne zpřísnění imigračních zákonů.…

Corbyn vrací úder: Aféra s StB je projev strachu z nástupu labouristů k…

20.02.2018 21:16 Londýn - Vůdce britských opozičních labouristů Jeremy Corbyn dnes poprvé veřejně odmítl obvinění z…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama