Nová kapitola migrační krize? Problémy se přesouvají do další evropské země

Madrid - Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex) varuje, že počet přistěhovalců a žadatelů o azyl, kteří přicházejí Středozemní moře do západní Evropy v letošním roce, se oproti předchozímu roku pravděpodobně výrazně zvýší. Informuje o tom agentura AP.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto

V pátek v Madridu šéf hraniční agentury EU Frontex Fabrice Leggeri prohlásil, že jeho agentura v letošním roce zvýší úsilí, aby pomohla s dohledem na španělských hranicích.

Přestože na tuto misi nebyly přiděleny žádné další finanční prostředky, agentura Frontex tvrdí, že v případě potřeby bude zvažovat přesměrování finančních prostředků z operací v Řecku nebo Itálii.

Leggeri už v roce 2017 řekl, že pomoc Španělsku stojí zhruba 7 milionů eur (178 milionu korun). Frontex uvedl, že v loňském roce přišlo do Španělska po moři 22 880 migrantů, což je témě dvojnásobek oproti roku 2016, kdy úřady zaznamenaly 10 231 běženců.

„Je to špatná zpráva pro západní Středomoří," přiznal Leggeri a poznamenal, že počet přistěhovalců překračujících střední a východní Středomoří ze severní Afriky do Evropy byl vyšší, ale nyní klesá. „Španělsko si zaslouží větší solidaritu z Evropské unie,“ vzkázal.

Šéf Frontexu Leggeri také uvedl, že systém zavedený v Itálii a Řecku pro registraci těch, kteří přijíždějí, bude používán i ve Španělsku. Systém usnadňuje identifikaci migrantů, takže mohou být vráceni do země původu, pokud jim bude zamítnut pobyt v Evropě. Umožňuje také evropským orgánům činným v trestním řízení porovnávat trestní záznamy s policejními agenturami jiných zemí.

Mezinárodní organizace pro migraci uvádí, že za prvních 17 dní tohoto do Evropy vstoupilo 2 583 migrantů a uprchlíků, dalších 199 pak na cestě zemřelo.

Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lavrov se dopálil: Stížnosti USA na ruské vměšování jsou jen žvanění

17.02.2018 22:02 Aktualizováno Mnichov - Na bezpečnostní konferenci do Mnichova dorazil i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. V…

BBC pěje ódy na Ledeckou: Nejúžasnější olympijský příběh všech dob?…

17.02.2018 21:53 Aktualizováno Pchjongčchang/Londýn - „Co uděláte, když si nemůžete vybrat mezi lyžováním a snowboardem? No, pokud…

Židé jsou odpovědni za holokaust? Polský premiér rozzuřil izraelské…

17.02.2018 21:41 Mnichov - Polský premiér Mateusz Morawiecki dnes na mnichovské bezpečnostní konferenci hájil…

Co se to děje v Maďarsku? Sorosovi lidé varují před katastrofou, Orbán…

17.02.2018 21:39 Aktualizováno Budapešť - Maďarská vláda předložila parlamentu v úterý 13. února legislativní balíček přezdívaný…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama