V Řecku to vře: 50 tisíc lidí protestovalo kvůli názvu Makedonie, spor rozdělil i vládu

Soluň - V severořecké Soluni dnes demonstrovalo na 50.000 lidí kvůli sporu o to, zda má bývalá jugoslávská republika právo používat ve svém názvu pojmenování Makedonie. Spory trvají v podstatě už od osamostatnění bývalé jugoslávské republiky v roce 1991.

Přidejte svůj názor

Řecko

Protest svolali řečtí nacionalisté a přidali se k němu i členové neonacistické strany Zlatý úsvit či někteří pravoslavní kněží. Ti všichni odmítají, aby sousední země měla ve svém názvu jméno Makedonie.

zdroj: YouTube

Makedonie do OSN vstoupila v roce 1993 pod názvem Bývalá jugoslávská republika Makedonie (někdy používaným jako zkratka FYROM). Nejde přitom jen o lingvistickou rozepři, protože řecká strana používání názvu Makedonie sousedním státem považuje za zásah do svého historického dědictví a za skrytý územní nárok na stejnojmennou severořeckou provincii. Atény proto mimo jiné blokují snahu Skopje připojit se k Severoatlantické alianci a brání jejímu začlenění do Evropské unie.

Naději na možné rozuzlení letité pře dávají nová jednání řecké a makedonské strany, která začala tento měsíc pod záštitou OSN. Makedonský premiér dokonce naznačil, že celá záležitost by mohla být vyřešena do konce roku.

Nacionalisté však kompromisy rezolutně odmítají. "Je jen jedna Makedonie a ta je řecká!," křičeli dnes demonstranti v Soluni.

Spor zasahuje i do jednoty vládní koalice, protože formace SYRIZA premiéra Alexise Tsiprase zastává na rozdíl od nacionalistické strany Nezávislí Řekové umírněné stanovisko. "Historicky je zcela nepodložené a absurdní přivlastňovat si exkluzivitu (názvu) Makedonie. Není ale nerozumné jméno Makedonie zahrnout do nějakého složeného názvu, s nějakým geografickým či chronologickým určením, aby bylo zcela jasné, že si nikdo nechce přivlastnit území nebo dějiny jiné země," řekl dnes Tsipras v rozhovoru pro list Ethnos.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU útočí: Pokud budou Češi poslušní, dostanou odměnu. A když ne?

25.05.2018 22:23 Aktualizováno Brusel - Evropská unie chce zkrotit Visegrádskou skupinu podle známého hesla rozděl a panuj, píše…

Sex bez písemného souhlasu je znásilnění, rozhodli poslanci. Nový zákon…

25.05.2018 22:23 Aktualizováno Vládní návrh zákona o výslovném souhlasu k pohlavnímu styku prošel. Většina poslanců mu dala…

Němci mají smůlu, jejich firmy už nezískají žádnou zakázku od Saúdské…

25.05.2018 20:41 Frankfurt - Saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán, nespokojený s politikou Německa v oblasti…

Belgie zadržela dva muže napojené na teroristy

25.05.2018 20:12 Brusel - Belgická policie zadržela dva muže v rámci vyšetřování teroristických útoků spáchaných 13.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama