Puigdemont se rozohnil v Dánsku: EU je neschopná zvládat krize

Kodaň - Katalánský expremiér Carles Puigdemont dnes v Dánsku kritizoval Evropskou unii za neschopnost zvládat krize. Na Kodaňské univerzitě se pustil také do španělské lidovecké vlády Mariana Rajoye.

Přidejte svůj názor

Evropská unie, ilustrační foto

Puigdemont v dánské metropoli zahájil na Kodaňské univerzitě debatu nazvanou Katalánsko a Evropa, na křižovatce k demokracii?

zdroj: YouTube

"EU funguje dobře v dobrých časech, ale všichni víme, že v krizi vždycky selže. Viděli jsme to v případě Řecka, Ukrajiny, uprchlíků a také při jejím selhání chránit lidská práva v Katalánsku," řekl dnes Puigdemont. "Chceme zůstat Evropany, ale nemůžeme zavírat oči před evropskými selháními," dodal katalánský expremiér, který do Kodaně přijel na dva dny z Bruselu. Tam uprchl koncem října poté, co ho španělská prokuratura s celou jeho vládou obvinila ze vzpoury kvůli snahám o nezávislost Katalánska.

Puigdemont zkritizoval vládu Mariana Rajoye. "Odmítají dialog se zástupci Katalánska. Je to pro nás zklamání, není to ale překvapivé," řekl Puigdemont s tím, že Barcelona nabízela Madridu jednání o referendu a vyšší úrovni samosprávy pro Katalánsko od roku 2013 osmnáctkrát. Základním problémem podle něj je, že španělská vláda nechce uznat Katalánce za národ.

Katalánský expremiér rovněž přiznal, že utekl do Belgie, aby se vyhnul vazbě. "(Oriol) Junqueras, (Joaquim) Forn a ´Jordiové´ jsou ale stále ve vězení," připomněl dva exministry jeho vlády a katalánské aktivisty Jordiho Sáncheze a Jordiho Cuixarta, které znovu označil za politické vězně. Dva aktivisté jsou ve vazbě od poloviny října za to, že svolali demonstraci proti zásahu španělské policie na úřadech katalánské vlády. Ten se konal kvůli plánovanému referendu o nezávislosti.

"Jsou ve španělském vězení, 600 kilometrů od domova, to je flagrantní porušení všech evropských norem," řekl také Puigdemont. "Hrozí nám 30 let vězení za to, že jsme hájili referendum a vyhlásili jsme deklaraci o nezávislosti," řekl Puigdemont.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Británie hodlá vypsat tendry na rivala systému Galileo letos

21.05.2018 05:22 Londýn - První tendry na satelitní navigační systém, který by konkuroval projektu EU Galileo, má…

Výbuch v britské aréně. Před rokem zabil terorista Abedi 22 lidí

20.05.2018 21:55 Manchester/Praha - Přesně před rokem, 22. května 2017, bylo v severoanglickém Manchesteru zabito 22…

Rajoy chce nechat Katalánsko pod správou centrální vlády

20.05.2018 20:25 Madrid - Španělský premiér Mariano Rajoy plánuje ponechat Katalánsko pod správou centrální vlády…

Makedonská opozice nepodpoří návrh řešení sporu o název země

20.05.2018 18:24 Skopje - Hlavní makedonská opoziční strana VMRO-DPMNE je proti změně názvu země na Republika…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama