Tajný návrat Puigdemonta? Do Katalánska by se mohl dostat v kufru auta

Barcelona - Vzhledem k nejisté budoucnosti katalánského expremiéra Carlese Puigdemonta se vyrojily spekulace. Média písou, že by se mohl do země vrátit tajně. Politik je na "útěku" už tři měsíce. Ve Španělsku mu hrozí zatčení.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Carles Puigdemont

"Je mnoho menších silnic na venkově, může se vrátit lodí, vrtulníkem či ultralehkým letadlem, pracujeme na tom, aby se to nestalo," řekl dnes v rozhovoru ve španělské televizi Antena 3 španělský ministr vnitra Juan Ignacio Zoido. Dodal, že policie se snaží zajistit, aby se Puigdemont nemohl tajně "dostat do země ani v kufru auta".

Deník ABC už v pondělí přinesl záběry z vchodu do barcelonského parku, v němž sídlí katalánský parlament. List se podivil nad tím, že tam hlídkuje více než desítka španělských policistů. V okolí katalánského parlamentu má obvykle hlídkovat katalánská policie.

Puigdemont zatím mlží kolem způsobu, jakým se chce znovu ucházet o úřad katalánského premiéra. Podle právníků pravidla stanoví, že musí být osobně přítomen v parlamentu v Barceloně. Výklad pravidel ale závisí na vedení katalánského parlamentu, které ovládají separatisté. Katalánská opozice i Madrid se nicméně chystají napadnout u ústavního soudu, pokud se bude Puigdemont o úřad ucházet na dálku.

Média v předchozích dnech psala o tom, že Puigdemont zvažuje jako formu kandidatury buď videokonferenci, nebo delegování hlasovacího práva na ono konkrétní jednání parlamentu. O delegování hlasu požádal Puigdemont i čtyři jeho exministři, kteří jsou s ním v Bruselu, již minulý týden.

Dnes vedení katalánského parlamentu mělo těchto pět žádostí projednávat, zároveň ale dostalo na stůl stažení Puigdemontovy žádosti o delegování hlasu. Vedení parlamentu poté odložilo projednávání ostatních čtyř žádostí o delegování. Pokud jejich delegování neprojde, mohou se vzdát mandátů ve prospěch jiného poslance ze své kandidátky.

Separastisté potřebují pro schválení Puidgemonta premiérem minimálně jeden hlas od pětice uprchlých poslanců, s nímž by mohli svého kandidáta prosadit ve druhém kole. Strany, které jsou proti nezávislosti Katalánska i proti Puigdemontovi, mají dohromady v regionálním parlamentu 65 křesel. Stejný počet mají separatisté bez pěti uprchlých poslanců.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Katalánsko je stále bez premiéra. Parlament se neshodl, hrozí předčasné…

23.03.2018 08:42 Barcelona - Poslanci katalánského parlamentu se ve čtvrtek večer neshodli na zvolení exministra…

Česko možná vyhostí ruské diplomaty, řekl Babiš na summitu EU

23.03.2018 07:27 Aktualizováno Praha/Brusel - Český premiér v demisi Andrej Babiš v noci na dnešek po jednání summitu Evropské…

V Bruselu se začalo jednat o reakci na Skripalovu kauzu, Babiš jednal s…

22.03.2018 21:12 Brusel - Prezidenti a premiéři členských zemí Evropské unie začali dnes na summitu v Bruselu jednat…

Polsko podlehlo tlaku EK? Poslanci navrhli úpravu soudního zákona

22.03.2018 21:05 Varšava - Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) dnes přišla s návrhem úprav kontroverzní…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama