Pokrytecký Orbán? Jeho vláda v tichosti přijala 1300 uprchlíků, je z toho aféra

Budapešť - Náměstek maďarského ministra zahraničí Kristóf Altusz v rozhovoru pro list The Malta Times z 10. ledna mimo jiné, že Maďarsko loni přijalo zhruba 1300 uprchlíků. Jeho slova rozpoutala aféru. Opoziční silně nacionalistická strana Jobbik útočí na premiéra Viktora Orbána. Volá po mimořádném zasedání parlamentu.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Uprchlíci, ilustrační fotografie

"Orbánova váda se o přijetí stovek uprchlíků nezmiňovala z obavy o bezpečí dotyčných," řekl Altusz. Zdůraznil, že je třeba rozlišovat mezi uprchlíky a ekonomickými migranty.

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó později podobně uvedl, že přijímat uprchlíky na základě Ženevské konvence je něco jiného, než je přijímat na základě kvót na přerozdělovaní migrantů EU, proti němuž se Budapešť staví.

Šéf strany Jobbik Gábor Vona premiéra a vládnoucí stranu Fidesz obvinil, že za poslední tři roku spustili kvůli migrační krizi v maďarské společnosti "masovou hysterii", slíbili, že Budapešť kvóty nepřijme, a teď vláda dělá, jako by se nic nestalo.

Díky protiimigrační rétorice byla přitom strana Fidesz favoritem voleb, které se budou konat 8. dubna. Vláda, která mezi uprchlíky a ekonomickými migranty nerozlišovala a obě skupiny spojovala s terorismem, po voličích nyní chce, aby tyto kategorie oddělovali, řekl serveru Bloomberg mluvčí maďarské kanceláře Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) Ernö Simon.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Uprchlíci hromadně plují do Španělska. Stráž vystopola 17 lodí, tři se…

27.05.2018 18:33 Barcelona - Španělské pobřežní hlídky zachytily o víkendu přes 500 přistěhovalců z více než deseti…

V Německu se krátce po sobě zřítila dvě malá letadla, piloti zahynuli

27.05.2018 18:28 Berlín - Při pádu dvou malých letadel ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko dnes zahynuli dva…

Němci jsou naštvaní: Jak jste to mohli dopustit? Tyto ženy mohly žít,…

27.05.2018 18:01 Aktualizováno Berlín - Téma kriminality migrantů je v evropských médiích hodně a často propíráno. Zvláště to…

"Vláda islámu v Německu je vládou zla." Berlín zachvátily protesty…

27.05.2018 17:48 Aktualizováno Berlín - Do ulic Berlína dnes vyšly tisíce příznivců i odpůrců protiimigrační opoziční strany…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama