Teroristovi ze Stockholmu hrozí doživotí. Do bomby přidal šrouby a čepele nožů

Stockholm - Uzbecký občan, který loni 7. dubna vjel nákladním autem do davu lidí na rušné nákupní třídě ve Stockholmu, byl obviněn z terorismu. Švédská prokuratura pro něj žádá doživotní trest.

Přidejte svůj názor

Teroristický útok ve Švédsku (7.4.2017): Nákladní auto vjelo do davu lidí u nákupního centra.

Atentát si vyžádal pět obětí a 14 zraněných. Rakhmat Akilov, jak jeho jméno uvádějí švédská média, byl zadržen několik hodin po útoku a později se ke spáchání činu přiznal. Muž sympatizující s islamisty je v případu jediným podezřelým. V uzbeckých médiích jeho jméno zní Rahmat Oqilov.

Akilov ukradl nákladní vůz, s nímž vjel vysokou rychlostí na nákupní třídu Drottninggatan v centru Stockholmu a prorazil průčelí obchodního domu Åhléns. Uzbek rovněž během jízdy odpálil improvizovanou bombu, která sestávala z pěti propanbutanových láhví, 38 šroubů, čepelí nožů a dalších menších kovových předmětů, napsala švédská média s odvoláním na prokuraturu. Nálož vozidlo vážně poškodila.

Podle prokuratury bylo jedním z cílů Akilova vyvolat strach u obyvatel Švédska. "Akilov chtěl rovněž potrestat Švédsko za účast v mezinárodní koalici proti (organizaci Islámský stát)," řekl prokurátor Hans Ihrman na dnešní tiskové konferenci.

Podle prokuratury Akilov projevoval sympatie vůči extremistickým organizacím, včetně takzvaného Islámského státu. Tomu Akilov nabízel, že jeho jménem spáchá ve Stockholmu teroristický čin. Není zřejmé, zda IS tuto nabídku přijal. Akilov svůj čin připravoval několik měsíců, přičemž shromažďoval informace o možných cílech útoku. Na internetu Akilov od 12. ledna 2017 v různých diskusích hovořil o tom, že se stane mučedníkem, a přísahal věrnost Islámskému státu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V rakouské zoo uhynul slavný orangutan, měl i profil na facebooku

22.05.2018 15:36 Vídeň - V rakouské zoologické zahradě u zámku Schönbrunn uhynula samice orangutana, která se…

Itálie stále bez premiéra. Na Conteho praskl akademický skandál, Brusel…

22.05.2018 15:16 Aktualizováno Řím - Italský prezident Sergio Mattarella zatím stále ještě nerozhodl o tom, zda jmenuje premiérem…

Brusel tlačí na výuku jazyků v EU: Středoškolák má znát dvě cizí řeči

22.05.2018 14:24 Brusel - Silnější podpora výuky cizích jazyků je částí vzdělávací iniciativy, se kterou dnes přišla…

Slovensko zvažuje zvláštní svátek k výročí ČSR, návrh vyvolal rozruch

22.05.2018 13:42 Bratislava - Slovensko jednorázově zvažuje zavedení mimořádného státního svátku ke 100. výročí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama