Buršáci opět vystrkují růžky. Rakouská vláda chce nacistický spolek rozpustit

Vídeň - Rakousko se pokusí rozpustit nacionalistický buršácký spolek Germania, který se stal terčem kritiky kvůli zpěvníku s antisemitskými texty. Spolek má blízko k vládní Svobodné straně Rakouska (FPÖ), jejímž členem je i ministr vnitra Herbert Kickl.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Rakouský Parlament je reprezentativní budova stojící nedaleko vídeňské radnice a Hofburgu na okružním výstavním bulváru Ringstrasse ve středu města. Budovu navrhl a její stavbu zrealizoval na konci 19. století architekt Theophil von Hansen s odkazem na starověké řecké stavitelství, což pozná i laik na první pohled. Před vstupem nelze přehlédnout fontánu a sousoší se sochou znázorňující Pallas-Athénu, bohyni moudrosti.

Kauza kolem zpěvníku se objevila před nedělními volbami do zemského sněmu v Dolních Rakousech. Udo Landbauer (31), čelný kandidát FPÖ, která v prosinci usedla do celorakouské vlády po boku Kurzových lidovců (ÖVP), byl místopředsedou kontroverzního spolku. Landbauer ovšem popřel, že by o existenci zpěvníku věděl.

V jednom textu ve zpěvníku se praví: "Tu do vašeho středu vstoupil Žid Ben Gurion. Pusťte plyn, vy staří Germáni, zvládneme i sedmý milion." Ben Gurion byl první izraelský premiér. Sedmý milion zjevně odkazuje na šest milionů Židů vyvražděných nacisty.

Zisk svobodných v zemských volbách ale kauza nijak výrazně nepoznamenala. Strana skončila na třetím místě s 14,7 procenta hlasů, a místo dřívějších čtyř obsadí v dolnorakouském sněmu osm křesel.

Písně ze zpěvníku spolku Germania v minulých dnech odsoudila většina předních rakouských politiků včetně vicekancléře a předsedy FPÖ Heinze-Christiana Stracheho, který však dnes odmítl, že by se strana chystala Landbauera vyloučit. Kancléř Kurz dnes podpořil výrok dolnorakouské hejtmanky Johanny Miklové-Leitnerové, která prohlásila, že nehodlá s Landbauerem v žádném případě spolupracovat na vytvoření zemské vlády.

Případem antisemitského zpěvníku se zabývá také rakouská policie, která v této souvislosti vyšetřuje čtyři osoby. Jedním z nich je i ilustrátor zpěvníku, který byl členem rakouské sociální demokracie. Strana ho okamžitě vyloučila.

Na vzniku FPÖ se po 2. světové válce podílelo mnoho bývalých nacistů. Nyní strana tvrdí, že má tuto minulost dávno za sebou. Strache v souvislosti s kauzou Germanie oznámil, že pověří komisi nezávislých historiků zpracováním dějin své strany.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zloději ukradli mercedes, který ještě nebyl uveden na trh

22.05.2018 07:15 Varšava - Polští zloději dokázali ukrást vůz značky Mercedes, který ještě nebyl uveden na trh. Díly…

Itálie v nejistotě: Prezident nepotvrdil kandidáta na premiéra, Brusel…

22.05.2018 07:04 Řím - Italský prezident Sergio Mattarella na dnešek pozval k dalším konzultacím ohledně sestavení…

Šéf Facebooku bude o ochraně dat hovořit s vedením europarlamentu

22.05.2018 04:14 Brusel - Zakladatel a šéf americké společnosti Facebook Mark Zuckerberg se dnes v podvečer setká se…

Mogheriniová tvrdí, že jaderná dohoda s Íránem nemá alternativu

21.05.2018 21:36 Brusel - Mezinárodní jaderná dohoda s Íránem, od které Spojené státy jednostranně odstoupily,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama