Puigdemont hozen přes palubu? Je po všem, obětovali mě, zoufá si uprchlý expremiér

Barcelona - Katalánský expremiér Carles Puigdemont je přesvědčen, že šance na jeho znovuzvolení pohasly. Ve zprávách adresovaných jednomu z exministrů napsal, že ho separatisté "obětovali". Puigdemont nyní pobývá v Bruselu. Pokud by se vrátil do Španělska, mohl by být zatčen za vzpouuru.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Katalánsko, ilustrační foto

Puigdemont oficiálně zůstává jediným kandidátem na katalánského premiéra, jehož plánovanou úterní volbu však kvůli možným právním dopadům předseda parlamentu Roger Torrent odložil na neurčito.

To vneslo do dosud jednotných řad separatistických stran rozkol. Zatímco Puigdemontova koalice Společně pro Katalánsko (JXCat) spolu s radikální levicí CUP trvala na uskutečnění volby, kterou předběžným opatřením de facto zakázal ústavní soud, Torrentova Republikánská levice Katalánska (ERC) se postavila za rozhodnutí předsedy parlamentu.

"Naši nás obětovali, přinejmenším mě," napsal Puigdemont v textové zprávě jednomu z exministrů pobývajících rovněž v Belgii Antonimu Comínovi. "Vy můžete být ministry (doufám a chci), ale já už jsem obětován, jak to navrhl (poslanec ERC Jordi) Tardá," dodal expremiér s odkazem na pondělní prohlášení tohoto politika, který navrhl hledání jiného premiérského kandidáta.

Zprávy zveřejněné původně televizní stanicí TeleCinco přejala většina španělských médií a jejich autentičnost později nepřímo potvrdili oba politici. Puigdemont v nich dále píše, že "je po všem" a že španělská vláda zvítězila. Zda se hodlá vrátit do vlasti, to ve zveřejněných zprávách neuvedl.

"Jsem člověk a jsou chvíle, kdy i já pochybuji," uvedl dnes Puigdemont na twitteru k obsahu zpráv. Dodal však, že kandidaturu nevzá, neboť chová "respekt, úctu a závazky k občanům a zemi".

Zároveň připomněl, že kdysi pracoval jako novinář a ví, že existují hranice soukromí, které by média neměla překročit. Comín přímo uvedl, že kvůli zveřejnění záběrů svého mobilního telefonu podá na televizi žalobu.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Islám patří k Německu? Před kanceláří Merkelové se objevil hodně drsný…

23.03.2018 21:51 Aktualizováno Berlín - Před kancelář německé kancléřky Angely Merkelové v jejím volebním obvodě ve Stralsundu…

Naše laboratoře zdrojem jedu novičok nejsou, tvrdí Británie

23.03.2018 21:40 Londýn - Britská armádní laboratoř v Porton Down na jihu země dnes vyloučila, že by mohla být…

Britský soud povolil prohlídku sídla společnosti Cambridge Analytica

23.03.2018 21:35 Londýn - Britský vrchní soud dnes vyhověl žádosti úřadu pro ochranu osobních údajů (ICO) a udělil…

Duda odmítl přemísťování migrantů v EU, Polsko by je prý v zemi muselo…

23.03.2018 21:30 Budapešť - Polský prezident Andrzej Duda jednal se svým maďarským protějškem Jánosem Áderem. Při té…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama