EU pošle Palestincům další finance, část je určena pro východní Jeruzalém

Brusel - Evropská komise dnes potvrdila další pomoc ve výši 42,5 milionu eur (asi miliarda Kč) pro palestinskou samosprávu, včetně výrazné podpory pro východní Jeruzalém. Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová zopakovala, že k řešení situace na Blízkém východě vznikem dvou států, tedy Izraele a palestinského státu, neexistuje alternativa.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Evropská Unie

14,9 milionu eur z ní (přes 370 milionů Kč) je určeno pro východní Jeruzalém, hlavně na boj s chudobou, ekonomický rozvoj, podporu školství a "zachování palestinského charakteru města". Zbývajících 27,6 milionu eur (asi 690 milionů Kč) je určeno pro palestinskou samosprávu na podporu reforem, fiskální konsolidaci či lepší přístup k vodě a energiím.

Nynější peníze jdou nad rámec už přijatého evropského financování, které představuje 158,1 milionu eur (přes 3,9 miliardy Kč) na výdaje palestinské samosprávy od platů přes penze po sociální dávky a základní veřejné služby. Dalších 107 milionů eur (přes 2,6 miliardy Kč) unie poskytl Úřad OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) na práci v palestinských uprchlických táborech a 18 milionů eur (asi 450 milionů Kč) míří na podporu investic na Západním břehu i v pásmu Gazy.

"Žádná alternativa není politicky prosaditelná a životaschopná, žádná jiná nenaplní legitimní aspirace obou stran včetně oprávněných bezpečnostních zájmů Izraele," prohlásila dnes Mogheriniová. Podle ní je důležité sjednotit pod jednu správu palestinské území na Západním břehu a v pásmu Gazy. Vyzdvihla dnes v této souvislosti pozitivní roli, kterou při těchto snahách hraje Egypt.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Uprchlíci hromadně plují do Španělska. Stráž vystopola 17 lodí, tři se…

27.05.2018 18:33 Barcelona - Španělské pobřežní hlídky zachytily o víkendu přes 500 přistěhovalců z více než deseti…

V Německu se krátce po sobě zřítila dvě malá letadla, piloti zahynuli

27.05.2018 18:28 Berlín - Při pádu dvou malých letadel ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko dnes zahynuli dva…

Němci jsou naštvaní: Jak jste to mohli dopustit? Tyto ženy mohly žít,…

27.05.2018 18:01 Aktualizováno Berlín - Téma kriminality migrantů je v evropských médiích hodně a často propíráno. Zvláště to…

"Vláda islámu v Německu je vládou zla." Berlín zachvátily protesty…

27.05.2018 17:48 Aktualizováno Berlín - Do ulic Berlína dnes vyšly tisíce příznivců i odpůrců protiimigrační opoziční strany…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama