EU pošle Palestincům další finance, část je určena pro východní Jeruzalém

Brusel - Evropská komise dnes potvrdila další pomoc ve výši 42,5 milionu eur (asi miliarda Kč) pro palestinskou samosprávu, včetně výrazné podpory pro východní Jeruzalém. Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová zopakovala, že k řešení situace na Blízkém východě vznikem dvou států, tedy Izraele a palestinského státu, neexistuje alternativa.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Evropská Unie

14,9 milionu eur z ní (přes 370 milionů Kč) je určeno pro východní Jeruzalém, hlavně na boj s chudobou, ekonomický rozvoj, podporu školství a "zachování palestinského charakteru města". Zbývajících 27,6 milionu eur (asi 690 milionů Kč) je určeno pro palestinskou samosprávu na podporu reforem, fiskální konsolidaci či lepší přístup k vodě a energiím.

Nynější peníze jdou nad rámec už přijatého evropského financování, které představuje 158,1 milionu eur (přes 3,9 miliardy Kč) na výdaje palestinské samosprávy od platů přes penze po sociální dávky a základní veřejné služby. Dalších 107 milionů eur (přes 2,6 miliardy Kč) unie poskytl Úřad OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) na práci v palestinských uprchlických táborech a 18 milionů eur (asi 450 milionů Kč) míří na podporu investic na Západním břehu i v pásmu Gazy.

"Žádná alternativa není politicky prosaditelná a životaschopná, žádná jiná nenaplní legitimní aspirace obou stran včetně oprávněných bezpečnostních zájmů Izraele," prohlásila dnes Mogheriniová. Podle ní je důležité sjednotit pod jednu správu palestinské území na Západním břehu a v pásmu Gazy. Vyzdvihla dnes v této souvislosti pozitivní roli, kterou při těchto snahách hraje Egypt.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Wales a západ Anglie zasáhlo nezvykle silné zemětřesení

17.02.2018 19:40 Londýn - Nejsilnější britské zemětřesení za posledních deset let dnes postihlo Wales a západní…

Mayová pochválila českou policii. Ujistila, že i po brexitu zůstaneme…

17.02.2018 19:04 Aktualizováno Londýn/Mnichov - Britská premiérka Theresa Mayová považuje rozbití gangu otrokářů v Británii s…

IS je jako chobotnice. Bude představovat dlouhodobé nebezpečí, varuje šéf…

17.02.2018 19:02 Mnichov - Německý ministr vnitra Thomas de Maiziére na bezpečnostní konferenci v Mnichově vyjádřil…

Merkelová hrozí protiuprchlickým státům? Před summitem EU posílá videovzkaz

17.02.2018 18:45 Aktualizováno Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová vyzvala státy EU k pokroku v dohodě o azylovém systému…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama