Horní hranice pro příjem běženců? Vládu Merkelové může zhatit jazykový zádrhel

Berlín - Jednání o nové německé vládě se opět zadrhla na uprchlické politice. CDU/CSU a sociální demokraté (SPD) se sice dohodli, že do Německa nebude přicházet více než 180.000 až 220.000 běženců ročně, neshodují se ale na tom, zda jde o horní hranici pro příjem uprchlíků, či nikoliv.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto

Horní hranici pro příjem uprchlíků na úrovni 200.000 ročně dlouhodobě prosazuje bavorská Křesťanskosociální unie (CSU). Jasně se proti ní naopak staví sociální demokraté, jejichž šéf Martin Schulz na lednovém sjezdu strany slíbil, že s SPD ve vládě nebude mít spolková republika žádnou takovou horní hranici. Tento termín nemá ráda ani kancléřka Angela Merkelová (CDU).

Není proto divu, že budí kontroverze i při nynějším koaličním vyjednávání. Strany se v něm domluvily na formulaci, že počty migrantů "ročně nepřesáhnou rozpětí mezi 180.000 až 220.000". CSU dává hlasitě najevo, jak je s dohodou spokojena.

"Nestanovili jsme žádnou horní hranici," kontruje ale místopředsedkyně SPD Manuela Schwesigová. Další místopředseda SPD Ralf Stegner dokonce novinářům vysvětloval, jak je potřeba formulaci vnímat z jazykového hlediska. Politikům CSU pak doporučil, aby dohodu neinterpretovali chybně tím, že mluví o horní hranici pro příjem běženců.

Trojici stran se už podařilo domluvit třeba na základních obrysech zákona týkajícího se zahraničních pracovních sil nebo na zvýšení podpory pro rodiny s dětmi. Z ještě neuzavřených témat jsou zřejmě nejproblematičtější otázky reforem ve zdravotnictví a na pracovním trhu. Především politici CSU by koaliční rozhovory rádi uzavřeli už v neděli. Jako jeden z důvodů uvedli v nadsázce to, že jejich předsedovi Horstu Seehoferovi jede v neděli v 16.05 SEČ vlak z Berlína do Mnichova.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

U řeckého ostrova se utopilo 16 uprchlíků, další jsou pohřešováni

17.03.2018 22:01 Aktualizováno Atény - V Egejském moři u ostrova Agathonisi jižně od ostrova Samos se utopilo 16 uprchlíků, je…

Chotěbuz se opět bouří proti migrantům, v ulicích protestovalo 2000 lidí

17.03.2018 21:48 Aktualizováno Chotěbuz - V centru východoněmeckého města Chotěbuz (Cottbus) se dnes demonstrovalo proti přijímání…

Kiska pohrozil. Chce nepolarizující vládu, jinak důsledně využije pravomoci

17.03.2018 20:54 Aktualizováno Bratislava - Slovenský prezident Andrej Kiska dnes připomněl, že je na rozhodnutí hlavy státu, koho…

Ve Švédsku skončila jednání s KLDR o snížení napětí

17.03.2018 19:37 Stockholm - Švédská ministryně zahraničí Margot Wallströmová a její severokorejský protějšek Ri…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama