Co to Merkelová provedla? Někteří politici jsou z koaliční smlouvy zděšeni

Berlín - Středeční dohoda mezi CDU/CSU a SPD čelí kritice i od některých členů stran vznikající velké koalice. Zatímco křesťanští demokraté se vymezují především vůči rozdělení postů ve vznikající vládě, těm sociálním vadí spíše programová část dohody a postup jejich šéfa Martina Schulze. Pouze bavorská CSU je spokojena.

Přidejte svůj názor 26 komentářů

Angela Merkelová, německá kancléřka

Postoj některých členů CDU shrnul poslanec Christian von Stetten v televizi ARD řekl, že složení kabinetu je politickou chybou. Narážel tím především na to, že se křesťanští demokraté vzdali klíčového ministerstva financí, které nově připadne sociálním demokratům. Někteří z jeho stranických kolegů byli přímo vyděšeni, když se dozvěděli, jaké resorty SPD dostane. Vedle financí bude mít také důležitá ministerstva zahraničí a práce a sociálních věcí.

Podle některých médií sociální demokraté získání ministerstva financí formulovali jako nepřekročitelnou podmínku, a tak nakonec neměla kacnléřka Angela Merkelová moc na výběr.

zdroj: YouTube

Část SPD má problém s dohodnutým programem. "Velké společenskopolitické výzvy počínaje rozdělením na bohaté a chudé až po ekologické problémy nebudou vyřešeny," je přesvědčena zástupkyně levicovější části SPD Hilde Mattheisová.

Dalším sociálním demokratům zase vadí, že se Schulz rozhodl jít do vznikající vlády, kde by chtěl být ministrem zahraničí, i když předtím výslovně vyloučil, že by vstoupil do kabinetu vedeného Merkelovou. Někteří členové SPD si zase kladou otázku, jestli Schulz, který se zároveň rozhodl, že skončí v čele strany, nestrhává příliš pozornosti na sebe, místo toho, aby SPD řešila programovou část dohody, o níž bude rozhodovat ve vnitrostranickém referendu.

Ještě tvrdší byl dřívější Schulzův osobní přítel Sigmar Gabriel, který je nyní šéfem diplomacie a vicekancléřem dosluhující vlády. Vyjádřil lítost nad tím, jak málo už v SPD platí dané slovo. Byl to právě Gabriel, kdo loni odešel z postu předsedy sociální demokracie a uvolnil místo Schulzovi. Německá média spekulují o tom, že mu tehdy Schulz slíbil, že bude moci zůstat ministrem zahraničí, pokud znovu vznikne velká koalice. To se ale nestane. Gabriel nyní odřekl řadu termínů, které měl plánované jako ministr zahraničí.

Jednoznačně nejspokojenější jsou s koaliční dohodou politici Křesťanskosociální unie (CSU), jejíž předsednictvo ji dnes jednohlasně schválilo. Šéf strany a pravděpodobný příští ministr vnitra Horst Seehofer dal na tiskové konferenci v Mnichově najevo "nejvyšší spokojenost s rozdělením resortů". O jejich obsazení strana rozhodne 5. března.

Vstupte do diskuze (26)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V rakouské zoo uhynul slavný orangutan, měl i profil na facebooku

22.05.2018 15:36 Vídeň - V rakouské zoologické zahradě u zámku Schönbrunn uhynula samice orangutana, která se…

Itálie stále bez premiéra. Na Conteho praskl akademický skandál, Brusel…

22.05.2018 15:16 Aktualizováno Řím - Italský prezident Sergio Mattarella zatím stále ještě nerozhodl o tom, zda jmenuje premiérem…

Brusel tlačí na výuku jazyků v EU: Středoškolák má znát dvě cizí řeči

22.05.2018 14:24 Brusel - Silnější podpora výuky cizích jazyků je částí vzdělávací iniciativy, se kterou dnes přišla…

Slovensko zvažuje zvláštní svátek k výročí ČSR, návrh vyvolal rozruch

22.05.2018 13:42 Bratislava - Slovensko jednorázově zvažuje zavedení mimořádného státního svátku ke 100. výročí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama