Nová vláda Merkelové? Je zde i důvod k obavám, zaznělo z USA

NÁZOR - Dvě největší německé strany se konečně dohodly na nové vládě pod kancléřkou Angelou Merkelovou, poukazuje editorial serveru Washington Post. Vlivný americký deník soudí, že jde zároveň o dobrou zprávu i důvod k obavám.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Německá kancléřka Angela Merkelová na návštěvě v Praze (25. srpna 2016)

Strašáci mohou nakonec zvítězit

Oznámení přináší úlevu mnoha Němcům, kteří žili po měsíce v politické nejistotě, soudí prestižní server. Dodává, že zprávu uvítá také EU, která doufá ve výraznější pomoc z Berlína.

Zároveň nová německá vláda přináší mnoho důvodů k obavám o budoucnost západní liberální demokracie, deklaruje Washington Post. Připomíná, že středolevá a středopravá strana byly k obnově koalice, která nepochybně obě dvě poškodí, donuceny rostoucí silou politického extremismu a vzestupem strašáků, jimž centristé v Německu i jinde na Západě nakonec nemusí odolat.

Merkelová, která je kancléřkou od roku 2005, podle amerického deníku představuje stabilního a efektivního vůdce Německa a Evropy a obhájce liberálních hodnot, včetně lidských práv, což je vítané především v posledním roce, kdy ve Spojených státech vládne Donald Trump.

Německá ekonomika roste tak mocně, že nová koalice bude mít k dispozici 36 miliard eur přebytků, které může rozdělit na podporu rodin a dovolit si daňové škrty či investice do infrastruktury, poukazuje editoral. Dodává, že to ocení kritici, kteří roky nabádali Berlín k většímu utrácení, jež by stimulovalo i jižní evropské ekonomiky a zlepšilo nepoměr obchodní bilance.

"Aby vyhrála nad levicovými sociálními demokraty (SPD), Merkelová nakonec vydala ministerstvo financí, stejně jako ministerstvo zahraničí nominantům z SPD," pokračuje washingtonský deník. Soudí, že s ohledem na zprávy o obsazení ministra zahraničí sociálním demokratem Martinem Schulzem, bývalým předsedou Evropského parlamentu, může být Německo svolnější k návrhům na posílení institucí EU a eurozóny, což potěší francouzského prezidenta Emmanuela Macrona.

Problematické dědictví

Za první stín na tomto zdánlivě pozitivním výsledku označuje Washington Post možnost, že koalici zamítnou členové SPD, kteří o ní budou v několika nadcházejících týdnech hlasovat. Především mladší křídlo strany se obnově koalice urputně brání, poukazuje renomovaný server s tím, že mladí němečtí pokrokáři, podobně jako mladí levicově smýšlející lidé v Británii a USA, nejsou spokojeni s kompromisy centristů.  

Principiální odpor vůči koalici mezitím bude prezentovat krajně pravicová strana Alternativa pro Německo (AfD), jejíž název se sám o sobě vymezuje proti důslednému centrismu Merkelové, konstatuje vlivný deník. Poukazuje, že odpovědí formující se koalice na striktní odmítání migrace ze strany AfD je strop na přijímání běženců mezi 180-220 tisíci ročně, což mnohem méně než zhruba milion, který do Německa přišel v roce 2015.

"Merkelová, která kdysi hájila nutnost, aby Evropa pomohla lidem prchajícím před masakry v Sýrii a Afghánistánu, se sklonila před populistickým odporem proti nim, ačkoliv její vláda zůstane vůči uprchlíkům vstřícnější, než je Trumpova administrativa," podotýká Washington Post.

Ještě větší obavu renomovaného deníku vyvolává to, že kariéra Merkelové se podle široce přijímaného pohledu blíží ke konci a síla středových stran bude během jejich společného vládnutí dále oslabována. Obě koaliční strany ostatně zaznamenaly loni v září nejnižší volební zisky od 40. let minulého století, zdůrazňuje editorial.

Pokud se staronová koalice neosvědčí, bude z toho těšit především AfD, varuje americký server. Připomíná, že v sousedním Rakousku roky velké koalice nakonec vedly ke zvolení nové vlády zahrnující krajní pravici. "Nejdůležitějším úkolem Merkelové bude zabráni tomu, že po sobě zanechá takové dědictví," uzavírá Washington Post.

Vstupte do diskuze (13)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Británie hodlá vypsat tendry na rivala systému Galileo letos

21.05.2018 05:22 Londýn - První tendry na satelitní navigační systém, který by konkuroval projektu EU Galileo, má…

Výbuch v britské aréně. Před rokem zabil terorista Abedi 22 lidí

20.05.2018 21:55 Manchester/Praha - Přesně před rokem, 22. května 2017, bylo v severoanglickém Manchesteru zabito 22…

Rajoy chce nechat Katalánsko pod správou centrální vlády

20.05.2018 20:25 Madrid - Španělský premiér Mariano Rajoy plánuje ponechat Katalánsko pod správou centrální vlády…

Makedonská opozice nepodpoří návrh řešení sporu o název země

20.05.2018 18:24 Skopje - Hlavní makedonská opoziční strana VMRO-DPMNE je proti změně názvu země na Republika…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama