V USA na polský zákon kašlou: Poláci zabíjeli Židy. Zákon o holocaustu popírá minulost

Praha - Americký magazín The Atlantic si všiml přijetí kontroverzního polského zákona, který trestá až tříletým vězením připisování jakékoli odpovědnosti za holokaust Polákům. Podle mnoha kritiků tím vlastně Polsko popírá dějiny, protože je známo, že za války polští občané pronásledovali Židy.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Židé, ilustrační fotografie

Polský prezident Andrzej Duda podepsal kontroverzní zákon, který zbavuje Poláky jakékoli odpovědnosti na holocaustu. Celou věc patrně odstartoval nešťastný výrok bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy, jenž se o koncentračním táboře v Osvětimi vyjádřil jako o polském koncentračním táboře. Polská strana se oprávněně cítila dotčena, protože tábor byl vybudován na okupovaném polském území nacistickým Německem, nikoli Poláky. Obama se za svůj výrok omluvil.

Je to de facto stejné, jako by se mluvilo o terezínském koncentračním táboře jako o českém. Opět platí stejná formulace, která zazněla výše. Jenže Poláci se rozhodli přistoupit k razantnímu kroku. Už nechtějí, aby kdokoli spojoval polský národ se vyhlazováním Židů. Jenže jim nedochází, že tím popírají i svou vlastní pohnutou minulost, protože je prokázáno, že křesťanští polští občané Židy pronásledovali, a dokonce i zabíjeli. Během druhé světové války totiž v Polsku vládla antisemitistická nálada. 

Americký magazín připomíná, že německé úřady prováděly zabíjení Židů v průmyslovém měřítku a vybíraly si polské policejní složky k ochraně ghetta, kde bylo před transportem do koncentračních táborů drženo několik tisíc židovských mužů, žen a dětí. Tito spolupracovníci prosazovali německou protižidovskou politiku jako omezení veřejné dopravy, zákaz vycházení nebo zabíjení židovských občanů uvnitř ghett. Někteří Poláci pomáhali nacistům s odhalováním skrýší, kde se Židé schovávali, kvůli chamtivosti a příležitosti, jak Židy vydírat.

Je zdokumentován případ, kdy se jistý Ewald Reiman pokusil v roce 1940 vydírat rodinu, o které byl přesvědčený, že je židovského původu. "Dámy a pánové, na základě vyšetřování jsme zjistili pravdu o Vašem židovském původu. Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem požadujeme, abyste doručili odesílateli tohoto dopisu 2 000 zlotých v zapečetěné obálce. Na oplátku zničíme důkazy, které jsou v našich rukou. V opačném případě okamžitě předáme důkazy německým úřadům," stálo v dopise.

Existují i zdokumentované případy v malých městech ve východním Polsku, kdy tamní obyvatelé, kteří si byli vědomi přítomnosti nacistů, prováděli násilné nepokoje a vraždili své židovské sousedy. Snad nejvíce neslavnou z těchto epizod bylo masakr ve městě Jedwabne. Tato tragická událost se dodnes označuje jako pogrom v Jedwabném, kdy místní Poláci v létě 1941 zavraždili ve stodole 340 Židů. Poté stodolu uzamkli a zapálili. Těla posléze pohřbili ve dvou masových hrobech. To jsou však extrémní příklady. Pro Poláky obecně neplatilo, že byli proti Židům vymezení. Někteří jim pomáhali se ukrýt a podobně. 

V reakci na přijatý kontroverzní zákon Izrael zvažuje přijetí zákona, který by trestal minimalizování polské spolupráce na holocaustu, což může být alarmující trend. Historie však nesmí podléhat politikům. Očitých svědků hrůz, které druhá světová válka přinesla, je čím dál tím méně, proto bude těžké v budoucnu rozhodovat, co bylo, a co ne. Přijmutí polského zákona se snižuje možnost vypořádat se s vlastní složitou minulostí.  
    

Vstupte do diskuze (12)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Corbyn vrací úder: Aféra s StB je projev strachu z nástupu labouristů k…

20.02.2018 21:16 Londýn - Vůdce britských opozičních labouristů Jeremy Corbyn dnes poprvé veřejně odmítl obvinění z…

Maďarský parlament podpořil Polsko ve sporu s EU

20.02.2018 20:46 Budapešť - Maďarský parlament dnes schválil rezoluci, v níž vyjádřil podporu Polsku ve sporu s…

Správce filmového nelegálního serveru dostal ve Francii dva roky

20.02.2018 19:50 Paříž - Soud ve francouzském městě Nanterre u Paříže poslal na dva roky do vězení provozovatele…

Puigdemont chce za premiéra uvězněného Sáncheze

20.02.2018 19:23 Barcelona - Uprchlý katalánský expremiér Carles Puigdemont hodlá jako kandidáta na předsedu vlády…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama