Ve městě, kde se střílelo na imigranty, roste napětí: Do akce musela policie, starosta je zoufalý

Macerata – Po útoku bílého Itala na cizince černé pleti ve městě Macerata dál panuje napětí. Tamní policie se ve čtvrtek večer střetla s krajně pravicovými demonstranty. Informuje o tom server The Local.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Italská policie

Podezřelý Luca Traini řekl, že se rozhodl provést útok poté, co se dozvěděl, že policejní vyšetřovatelé objevili ve dvou kufrech tělo 18leté Pamely Mastropietrové z jejíž vraždy je podezřelý muž z Nigérie. Ministr vnitra Marco Minniti uvedl, že čin podle něj zjevně nese rysy rasové nenávisti a byl poznamenán pravicovým extremismem s jasným odkazem na fašismus a nacismus. Jedinou věcí, která prý oběti spojuje, je barva jejich kůže.

Podle právníka Trainiho řada lidí vyjadřuje údajnému střelci sympatie. Asi 40 lidí se údajně ve čtvrtek večer, účastnilo nepovoleného protestu který uspořádala krajně pravicová strana Forza Nuova. Na místě se zároveň konala protidemontrace, jejíž účastníci skandovali hesla jako „My jsme všichni antitifašisté".

Když se příznivci strany Forza Nuova pokoušeli vstoupit na centrální náměstí, střetli se s policií, někteří důstojníci údajně museli protestující zpacifikovat obušky. Dvanáct aktivistů bylo odvezeno na policejní stanici, kde byli obviněni z porušení policejního příkazu, který zakázal protest.

Roberto Fiore, který vede stranu Forza Nuova, propagoval demonstraci plakátem, na kterém hlásal, že že „lidé umírají na imigraci". Fiore také uvedl, že nepodporuje akci podezřelého střelce Lucy Trainiho, zároveň však uvedl, že střelec je „také obětí této situace“.

Už ve středu ráno požádal starosta Maceraty Romano Carancini o „přestávku“, aby bylo možné se vyhnout vyhnul „rozkolům nebo možným násilnostem" a aby město získalo čas na uzdravení po dvou strašlivých zločinech. Starosta sice vyzval k zastavení demonstrací, jeho slova ale zřejmě vyslyšena nebudou. The Local uvádí, že by protesty měly pokračovat i o víkendu,

Mnozí starostu podpořili, levicový deník Il Manifesto ale naznačil, že starosta doufal, že nedávné zločiny se zametou pod koberec, aby se vyhnul „špatné publicitě" zamířené na jeho město, které právě kandiduje na Evropské hlavní město kultury 2020.

Levicová organizace Sisma, která uspořádala první akci, uvedla, že její členové budou pochodovat a že žádost starosty považuje za „nepřijatelnou". Na facebooku o pochod projevilo zájmen více než 12 000 lidí. Ke skupině se se připojí členové jiných organizací z celé Itálie.

Příčina úmrtí Pamely Mastropietrové stále nejasná. Státní zástupce uvedl, že druhá pitva ve čtvrtek odpoledne nepřinesla žádné „významné výsledky" a že další výsledky testů se očekávají do tří týdnů. Koroner, který provedl pitvu, řekl deníku Repubblica, že vyšetření posílilo hypotézu, že Mastropietrová byl zabita, spíše než že by zemřela na předávkování drogami. Tělo prý ukazuje, že žena utrpěla násilí, když ještě byla naživu.

V souvislosti s úmrtím dívky jsou vyšetřováni dva muži. Jeden z nich je v současné době ve vazbě za to, že ukryl tělo, se kterým zacházel s pohrdáním, kvůli nedostatečným důkazům ale nebyl zatím obviněn z vraždy. Druhý muž je podezřelý z toho, že ženě prodal drogy.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V rakouské zoo uhynul slavný orangutan, měl i profil na facebooku

22.05.2018 15:36 Vídeň - V rakouské zoologické zahradě u zámku Schönbrunn uhynula samice orangutana, která se…

Itálie stále bez premiéra. Na Conteho praskl akademický skandál, Brusel…

22.05.2018 15:16 Aktualizováno Řím - Italský prezident Sergio Mattarella zatím stále ještě nerozhodl o tom, zda jmenuje premiérem…

Brusel tlačí na výuku jazyků v EU: Středoškolák má znát dvě cizí řeči

22.05.2018 14:24 Brusel - Silnější podpora výuky cizích jazyků je částí vzdělávací iniciativy, se kterou dnes přišla…

Slovensko zvažuje zvláštní svátek k výročí ČSR, návrh vyvolal rozruch

22.05.2018 13:42 Bratislava - Slovensko jednorázově zvažuje zavedení mimořádného státního svátku ke 100. výročí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama