Radikál Le Pen zůstává čestným předsedou své strany. Dcera má plán, jak se ho zbavit

Paříž - Odvolací soud ve Versailles ponechal Jean-Marie Le Penovi funkci čestného předsedy strany Národní fronta (FN), kterou před 45 lety založil. Zároveň však zůstává v platnosti zrušení jeho běžného členství ve straně.

Přidejte svůj názor

Marine Le Pen

Soudní spor pramení z neshod zakladatele FN s jeho dcerou Marine Le Penovou, která po převzetí předsednictví v roce 2011 stranu přibližuje k hlavnímu proudu francouzské politické scény.

Podle odvolacího soudu nemá zbavení Le Pena řadového členství žádný dopad na jeho pozici čestného předsedy, protože stanovy FN nevyhrazují tuto funkci pouze pro členy. Veteránovi krajní pravice, který letos oslaví devadesáté narozeniny, tak zůstává právo zúčastnit se březnového sjezdu strany, jakož i dalších jednání stranických špiček.

Rodinný konflikt ve francouzské politice ale tímto nemusí skončit. Na sjezdu FN v Lille 10. a 11. března totiž strana s největší pravděpodobností přijme nové stanovy, ve kterých už funkce čestného předsedy vůbec nefiguruje.

Le Pen přesto prohlásil, že se sjezdu zúčastní. "Tak či tak bych tam měl jet," řekl poté, co vedení FN potvrdilo, že mu účast na sjezdu zakáže z důvodu zrušení členství. "Mám v Národní frontě dostatek zastánců, abych neměl zapotřebí pomoci státních orgánů. Ale pokud to bude nutné, proč ne," pokračoval otec předsedkyně FN.

"Za měsíc bude tento problém zcela vyřešen," nechal se naopak slyšet generální tajemník FN Steeve Briois. Členové strany už prý zmíněnou úpravu stanov projednávali před dvěma lety a 95 procent z nich jí tehdy vyjádřilo podporu.

Bývalý lídr FN byl kritizován například za výroky o plynových komorách, které označil za historický "detail", či obranu maršála Philippea Pétaina.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Uvalí EU sankce i na Schrödera? Prý zmutoval v Putinova propagandistu

19.03.2018 17:06 Aktualizováno Berlín/Kyjev - Ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin se domnívá, že by EU měla vzhledem k…

Nová slovenská vláda? Ministrem vnitra má být syn Jožo Ráže

19.03.2018 16:15 Aktualizováno Bratislava - Robert Fico (Směr-SD) sice rezignoval na post premiéra SR, další velké změny ve vedení…

Merkelová souzní se Seehoferem: Hraniční kontroly mají pokračovat

19.03.2018 16:10 Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová (CDU) podporuje názor nového ministra vnitra Horsta…

Opravdu islám do Německa patří? Němci mají jasno a Merkelové se to líbit…

19.03.2018 16:05 Berlín - Islám k Německu nepatří, země je formována křesťanstvím. V rozhovoru pro bulvární deník…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama