S islámem už jsme prohráli. Dánská ministryně pro přistěhovalectví pronesla hodně tvrdá slova

Kodaň – Dánská ministrynině pro přistěhovalectví, integraci a bydlení Inger Støjbergová poskytla listu Berlingske velmi výbušný rozhovor. V něm mluví například o islámu a tvrdí, že toto náboženství už kvůli strachu vyhrálo.

Přidejte svůj názor 55 komentářů

Korán

Støjbergová v interview mluvila o nové divadelní hře na náboženské motivy s názvem Kniha Mormonova, která se momentálně hraje v Kodani. Ve hře jeden z herců ukáže prstem k oblaze a říká: „Nyní pozvedni prst směrem k Bohu a proklej ta hloupá prasata." V jiné scéně je herec oblečen jako mormonský prorok Joseph Smith a má sex s žábou, aby se „uzdravil". 

Přestože se hra mormonům vysmívá, v Dánsku nevyvolala žádné násilné reakce. Støjbergová poukazuje, že pokud by se v rámci teoretického experimentu zaměnila slova mormon a muslim, byl by výsledek zřejmě úplně jiný. „V Dánsku v roce 2018 je to nemyslitelné? Bohužel ano,“ posteskla si ministryně.

Støjbergová také popsala, co by následovalo. „Hysterické protesty kvůli zranění pocitů muslimů, demonstrace proti divadlu, vandalismus, herci a instruktoři by čelili výhrůžkám smrtí, taková hra by nikdy nemohla být odehrána,“ myslí si.


„Jsme v bodě, kdy jsme prohráli. Báli jsme se náboženských fanatiků, kteří nám vyhrožovali, až jsme ztichli. A ani jsme si to neuvědomili,“ tvrdí dánská politička. Jako další příklad Støjbergová zmínila muzeum Skovgaard, které v loňském roce uspořádalo výstavu o rouhačském umění. Z té byly vynechány karikatury proroka Muhammada. Důvodem prý bylo, že do výstavy nezapadaly a že „nesmíme zasahovat do pocitů náboženských lidí," říká Støjbergová.

„Kde jsou všichni lidé se 'správným postojem', když jde o pocity mormonů? Proč Politiken (dánské liberální noviny) nenapsaly skličující editorial o tom, jak hrozné je to, že se někteří lidé urážejí? Nezapomínejme na reputaci Dánska v zahraničí po tom, když bude taková zákeřná hra odehrána v jednom z předních světových divadel?“ spustila ministryně.

Podle Støjbergové je odpověď jednoduchá. „Mormoni nepoužívají zbraně a strach, když se urazí. Neohrožují své okolí. Nenechají divadlo lehnout popelem, nepálí dánskou vlajku,“ uvedla s tím, že satira proti náboženství by měla být stejná bez ohledu na náboženství. Podle ní existují velké rozdíly mezi těmi. kteří se cítí zraněni. Obzvláště když na jedné straně lidé nazývají islám „náboženstvím míru" a na straně druhé „používají zbraně, násilí a terorismus“.

Vstupte do diskuze (55)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Uprchlíci hromadně plují do Španělska. Stráž vystopola 17 lodí, tři se…

27.05.2018 18:33 Barcelona - Španělské pobřežní hlídky zachytily o víkendu přes 500 přistěhovalců z více než deseti…

V Německu se krátce po sobě zřítila dvě malá letadla, piloti zahynuli

27.05.2018 18:28 Berlín - Při pádu dvou malých letadel ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko dnes zahynuli dva…

Němci jsou naštvaní: Jak jste to mohli dopustit? Tyto ženy mohly žít,…

27.05.2018 18:01 Aktualizováno Berlín - Téma kriminality migrantů je v evropských médiích hodně a často propíráno. Zvláště to…

"Vláda islámu v Německu je vládou zla." Berlín zachvátily protesty…

27.05.2018 17:48 Aktualizováno Berlín - Do ulic Berlína dnes vyšly tisíce příznivců i odpůrců protiimigrační opoziční strany…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama