Italská Liga severu mění strategii a loví voliče na jihu Itálie

Řím – Italská pravicová strana Liga severu, jejímž ústředním a zakládajícím programovým bodem byla nezávislost severu země, vypustila ze svého volebního loga slovo „sever", začala se prezentovat jako celonárodní síla a těží zejména z protiimigrantské rétoriky. Informuje o tom agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 1 komentář

itálie

Volby v Itálii, které se mají konat 4. března, vyhraje podle odhadů středopravá koalice, jejíž hlavní silou je vedle Ligy severu strana Vzhůru, Itálie bývalého premiéra Silvia Berlusconiho.

„Problémy na severu i jihu země jsou identické: málo práce a příliš imigrantů," říká Gianluca Cantalamessa, kandidát Ligy severu v jihoitalském Herculaneu, městečku pod sopkou Vesuv. Od té doby, co Matteo Salvini, který stranu vede od roku 2013, rozšířil její akční rádius ze severu na celou Itálii, Liga severu nabírá na popularitě.

Fakticky se zatím změnilo jen předvolební logo, změnu názvu strany, potažmo jejích stanov, by musel schválit sjezd, připomněl deník Corriere della Sera. List napsal, že pod vedením Salviniho strana nabrala politický směr k tomu, že upustí od proslulého prvního článku stanov, který žádá „nezávislost Padánie", tedy oblasti v povodí řeky Pádu na severu Itálie.

„To, že se Liga (severu) bude jmenovat Liga, je mi jasné už celé měsíce. Už tři roky bojujeme na celonárodní úrovni za to, aby se Itálie stala federací," uvedl Salvini. „Liga (severu) chce vládnout na celonárodní úrovni, bude mít tedy (předvolební) symbol, který tomu odpovídá. Ve všech italských volebních obvodech a městech se bude prezentovat jako Liga," dodal.

Zatímco při posledních volbách v roce 2013 získala Liga severu čtyři procenta hlasů, v těch letošních jí prognózy připisují 14 procent a jejímu koaličnímu partnerovi, straně Vzhůru, Itálie, o dvě procenta více. Zatímco dříve Liga severu na italský jih pohlížela jako na zločinem obtíženého parazita, v nové optice mohou straně voliči z jihu pomoci k vítězství v rámci koalice, a tím pádem i k premiérskému křeslu.

Původně separatistickou stranu založil v roce 1991 Umberto Bossi. Pod jeho vedením toto politické uskupení volalo po odtržení Padánie a metropoli označovalo jako "zlodějský Řím". Mapy na webu Ligy severu kdysi na území jižně od italské metropole odkazovaly v žertu jako na Afriku.

Bossi byl ovšem roku 2012 obviněn z korupce (znovu potom minulý rok), kampaň proti zkorumpovanému jihu v tomto světle vyznívala jako lichá a Salvini rok nato změnil kurz. Soustředí se zejména na imigraci. "Čelíme útoku. Naše kultura, tradice a způsob života jsou ohroženy," uvedl minulý měsíc na obhajobu člena Ligy severu, který řekl, že italská "bílá rasa" je ohrožena.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Wales a západ Anglie zasáhlo nezvykle silné zemětřesení

17.02.2018 19:40 Londýn - Nejsilnější britské zemětřesení za posledních deset let dnes postihlo Wales a západní…

Mayová pochválila českou policii. Ujistila, že i po brexitu zůstaneme…

17.02.2018 19:04 Aktualizováno Londýn/Mnichov - Britská premiérka Theresa Mayová považuje rozbití gangu otrokářů v Británii s…

IS je jako chobotnice. Bude představovat dlouhodobé nebezpečí, varuje šéf…

17.02.2018 19:02 Mnichov - Německý ministr vnitra Thomas de Maiziére na bezpečnostní konferenci v Mnichově vyjádřil…

Merkelová hrozí protiuprchlickým státům? Před summitem EU posílá videovzkaz

17.02.2018 18:45 Aktualizováno Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová vyzvala státy EU k pokroku v dohodě o azylovém systému…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama