EU se dohodla s Albánií na spolupráci v případě problémů s migrací

Tirana - Evropská unie dnes dosáhla dohody s Albánií. Ta umožňuje vyslání evropských policejních jednotek do této balkánské země na pomoc s případnými imigračními problémy. 

Přidejte svůj názor 1 komentář

Evropská Unie

Dohodu ještě musí schválit členské země EU, Evropská komise ale doufá, že se stane modelovým příkladem pro další země Balkánu, napsala agentura Reuters.

Obě strany se dohodly na spolupráci při správě albánských hranic, rovněž bude do Albánie možné vyslat jednotky unijní agentury pro ochranu vnějších hranic Frontex v případě problémů s pohybem migrantů. Před eventuálním vysláním evropských bezpečnostních pracovníků musí oznámenou dohodu podpořit jednotlivé členské země EU, načež je obě strany stvrdí podpisem.

Albánie přitom není členem EU ani schengenského prostoru volného pohybu. Od roku 2014 má status kandidátské země a letos na jaře by mohla obdržet pozvání k zahájení přístupových rozhovorů.

Evropský komisař pro migraci a vnitro Dmitris Avramopulos na tiskové konferenci s albánským ministrem vnitra Fatmirem Xhafajem uvedl, že Albánie je v regionu jedním z lídrů a tato dohoda poslouží jako příklad pro podobná opatření, o kterých EU vyjedná s dalšími partnery na západě Balkánu. O obdobných partnerstvích jedná i se Srbskem a Makedonií.

„Bližší spolupráce mezi Albánií a Evropskou agenturou pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex) nám umožní být rychlejšími a flexibilnějšími v reakcích na jakékoli potenciální migrační výzvy," pokračoval Avramopulos. Xhafaj uvedl, že úmluva poskytne albánské policii příležitost výcviku a zemi pak přístup k dalším výhodám plynoucím z projektů EU.

Albánie není na hlavní migrační trase vedoucí přes Balkán, ale desetitisíce samotných Albánců rovněž směřovaly do EU, kde žádaly o azyl. V roce 2015 byla jednou z pěti zemí s nejvyššími počty nových žadatelů o azyl v unijních zemích. Tisíce těchto žádostí byly zamítnuty a jejich původci dopraveni zpět do vlasti.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Blesk zabil v bavorských Alpách mladého turistu

22.05.2018 10:13 Mnichov - Smrtelné zranění utrpěl v pondělí německý turista, kterého ho při túře v bavorských…

Slovenský list se strefuje do Zemana, sodu dostal i Babiš za paktování s…

22.05.2018 10:00 Bratislava/Praha - Ústupky komunistům za toleranci vlády mohou ovlivnit zahraničněpolitickou…

Nejznámější ulice na světě? Red Light District není jen výkladní skříní…

22.05.2018 09:46 Je to nejznámější ulice v Amsterodamu, tzv. Čtvrť červených luceren, kde jsou ve výlohách tamních…

Čecha v Maďarsku těžce zranil výstřel z historické pušky

22.05.2018 09:32 Budapešť - Vážné zranění způsobil českému turistovi výstřel z historické pušky v severomaďarském…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama